Mielőtt elszennyeződik a kincs, a világ túlfelére mentik

Felkészültünk a világvégére! Már több mint nyolcszázezer növényfaj magjainak mintáit őrzik a Spitzbergákon, a globális magtárban, a világ legnagyobb ilyen intézményében.

Ország-világUjlaki Ágnes2014. 03. 12. szerda2014. 03. 12.

Kép: Image: 0148205611, License: Royalty free, Entrance to the "Svalbard Global Seed Vault" Longyearbyen, Spitsbergen, Svalbard, Norway, Europe, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, imagebroker, Fotó: Profimedia-Red Dot

Mielőtt elszennyeződik a kincs, a világ túlfelére mentik
Image: 0148205611, License: Royalty free, Entrance to the "Svalbard Global Seed Vault" Longyearbyen, Spitsbergen, Svalbard, Norway, Europe, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, imagebroker
Fotó: Profimedia-Red Dot

A legutóbbi szállítmánnyal mintegy száz országból húszezernél is több magminta érkezett a magbankba, amelyet 2008 februárjában hozott létre a norvég kormány a Spitzbergákon (norvégul Svalbard), a Norvégia és az Északi-sark kö­­zött fekvő szigetcsoporton.

Először érkeztek magminták Japánból, ahol attól tartanak, hogy a hasonló gyűjteményt veszélyeztethetik a 2011. évi pusztító földrengés és szökőár következményei. A szállítmány fogadása egybeesett a magtár életre hívásának hatodik évfordulójával. A cél az, hogy összegyűjtsék a világ összes terményének magmintáját arra az esetre, ha az ember által előidézett vagy természetes folyamatok révén fajok pusztulnának ki.

A japán árpamagszállítmány az Okajamai Egyetem árpakutató génbankjából érkezett. – Ha bármi történne a génbankunkkal, a minták örökre elszennyeződnek. Az árpa nemcsak Japán számára, hanem a világ élelmiszer-biztonsága szempontjából is fontos: egyes fajaink száraz éghajlaton és szikes földön is megteremnek – jelentette ki Szato Kazuhiro professzor, aki már nem bízik hazája génbankjának biztonságában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek