Nem múlt ki az óriásvírus! A himlő is bármikor újraéledhet?

Ősi vírus ébredt föl 30 ezer éves álmából, amit a szibériai permafrosztban (legalább két éven keresztül fagyott állapotú talajban) töltött el.

Ország-világUjlaki Ágnes2014. 03. 25. kedd2014. 03. 25.
Nem múlt ki az óriásvírus! A himlő is bármikor újraéledhet?

A kórokozóra 30 méter mélyen találtak rá francia kutatók. Ez az első találkozás olyan vírussal, amelyik ennyi idő után is fertőz. A Pithovirus sibericum 1,5 mikrométeres hosszúságával igazi óriásnak számít a vírusok között, így az ilyen kórokozók többségével ellentétben jól látható mikroszkóp alatt. A tesztek során kiderült, hogy az óriásvírus amőbákra specializálódott, így az emberre és az állatokra nem jelent veszélyt.

A kutatók szerint ugyanakkor a fagyott talaj más, sokkal halálosabb kórokozókat is rejthet, s a tudósok felfedezése vészjósló lehetőségeket vet föl. Az 1970-es évek óta ugyanis az állandóan fagyott talaj visszahúzódott és vékonyabbá is vált, a klímaváltozással kapcsolatos előrejelzések szerint e folyamat folytatódik.

Ahogyan az olvadással ezek a területek mind elérhetőbbek lesznek, egyre inkább valós lehetőséggé válik az itt rejtőző természeti kincsek kiaknázása. Ez pedig katasztrófához is vezethet – állítják a kutatók. Ha expedíciók indulnak, s az emberek pedig elkezdenek fúrni és bányászni ezeken a területeken, veszélyes dolgok kerülhetnek elő. Példaként hozták föl a fekete himlőt, amelyről a világ úgy gondolja, hogy sikerült eltüntetni. Ám ha más vírusok is fagyott állapotban ilyen sokáig életben maradnak, akkor nyilvánvalóan a himlőt is csak a bolygónk felszínéről sikerült kiirtani.
 
A szakemberek egyelőre nem tudják, hogy a fagyott állapotban töltött hosszú évek vagy akár évmilliók után más vírusok is fertőzőek lehetnek-e – márpedig ez a legfontosabb kérdés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek