Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hal nélkül maradhatunk a legnagyobb magyar tó partján: idén nemcsak télen szünetel a balatoni halászat. A halászembargó végét egyelőre nem látni.
Kép: Siófok, 2011. június 3. Bogdán Gábor (b) és Csanaki Gábor halászok hűtőládába pakolják a fogást a Balatonboglár nevű halászhajón. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. siófoki kikötőjéből két halászhajó indul naponta a busák lehalászására. Mára a 70-es évektől mesterségesen telepített halfaj adja a Balaton becsült halállományának több mint harmadát, és elkezdte kiszorítani az őshonos fajokat. A balatoni halgazdálkodás egyik legfontosabb feladata a busaállomány csökkentése. MTI Fotó: Mohai Balázs, Fotó: Mohai Balázs
December óta nem vetette ki hálóját halász a Balatonon – legalábbis legálisan nem. Múlt év utolsó hónapjában ugyanis Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter azonnali hatállyal függesztette fel a halászatot a magyar tengeren. A hivatalos indok szerint a tó halászati hasznosítója, az állami tulajdonban lévő Balatoni Halászati Nonprofit Zrt. (BHNP) átvizsgálása miatt nem lehet kivetni a hálót. A rossz nyelvek szerint a társaságot sikkasztással, „hallopással” gyanúsítják. A vidékfejlesztési minisztérium – lapunknak adott válasza szerint – a Balaton halgazdálkodásának újragondolását és átalakítását kezdeményezte, a Tisza-tavi modell szerint. Bármi legyen is az ok, a halászat felfüggesztése után Füstös Gábor, a BHNP vezérigazgatója azonnal be is nyújtotta lemondását.
A tilalom végét egyelőre nem látni, ugyanis az átalakítás több tárcát is érint. Annyi bizonyos, hogy a Tisza-tóhoz hasonlóan a Balatonon is bevezetnék azt a rendszert, amelyben helyi halászok és önkormányzatok összehangolt munkájával ellenőriznék és szerveznék a halászatot. Két megoldás körvonalazódik: vagy a BHNP teljes átalakítása mellett döntenek civil és helyi politikai erők bevonásával, vagy teljesen megszüntetik a halászati társaságot, és többfelé osztják a halgazdálkodási feladatokat, például jutna teendő a Balaton-felvidéki Nemzeti Parknak is.
A döntést azonban nem lehet sokáig halogatni. Igaz, télen soha nincs dugig halászhajókkal a tó, idén viszont az enyhe időjárás kedvezett volna a busafogásnak. Gond lehet az is, hogy az őshonos fajokat kiszorító halakat most senki nem halássza le. A tó magas vízállása miatt a Sió-zsilipet is megnyitották, ami némileg enyhítette a tilalmat: az angolnák vándorlási hajlamát kihasználva a zsiliphez csapdákat helyezhettek ki. Az ezekben fennakadt invazív, vagyis idegen fajú halakat, busát, ezüstkárászt, angolnát nem engedik vissza a vízbe. Az orvhalászok azonban a BHNP kényszerpihenője alatt sem tétlenkednek, ahogy a halőrök sem – február elején több mint száz konyhakész fogassüllőt foglaltak le az egyik északi parti étteremnél.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu