Válságos napok után: készen állunk a legrosszabbra is

Szerencsére túlzottnak bizonyultak a kijevi, majd a krími válság napjaiban a határon túli magyarok aggodalmai. Ha mégis bekövetkezne a humanitárius katasztrófa, a magyarországi rokonok, barátok és a közintézmények felkészültek, hogy segítsenek.

Ország-világBalogh Géza2014. 03. 07. péntek2014. 03. 07.

Kép: Beregszász, 2014. március 1. Résztvevők hallgatják Martonyi János külügyminiszter beszédét a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán Beregszászon 2014. március 1-jén. A külügyminiszter kijevi és donyecki látogatása után érkezett Kárpátaljára. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd, Fotó: Koszticsák Szilárd

Válságos napok után: készen állunk a legrosszabbra is
Beregszász, 2014. március 1. Résztvevők hallgatják Martonyi János külügyminiszter beszédét a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán Beregszászon 2014. március 1-jén. A külügyminiszter kijevi és donyecki látogatása után érkezett Kárpátaljára. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Fotó: Koszticsák Szilárd

A szokottnál jóval többen lépték át az első márciusi hétvégén a magyar–ukrán határt Tiszabecsnél. A kárpátaljai hadkiegészítő parancsnokság vezetői cáfolják az általános mozgósítás hírét. A magyar hadkötelesek viszont attól tartanak, így akarják hazacsalogatni őket, besorozás után pedig irány az orosz–ukrán határ.

Nem hivatalos becslések szerint Tiszabecsnél ezer, zömében fiatal ukrajnai magyar hadköteles jött át a határon, és többségük azonnal folytatta útját az ország belsejébe. Azok, akik Tiszabecsen éjszakáztak, elmondták, az ukrajnai mozgósítás elől menekültek. Lőrincz Gusztávtól, a határszéli falu polgármesterétől megtudtuk, kinyitották az öregek napközi otthonát, ahol a menekültek kényelmesebben éjszakázhattak.

Ezen a vidéken majd’ minden kárpátaljai család rendelkezik magyarországi rokonsággal, többségük minden bizonnyal náluk várja ki a Krím félsziget miatt kirobbant orosz–ukrán konfliktus végét. Kárpátalja határszéli településein a legtöbb magyar megszerezte már a magyar állampolgárságot, így ők korlátlan ideig tartózkodhatnak Magyarországon, de a megfelelő papírok beszerzése után a magyar állampolgársággal nem rendelkezők is kilencven napig maradhatnak. Azok, akiknek nincsenek itteni rokonaik, a tivadari kempingben kapnak szállást és élelmet. Ha pedig bekövetkezne a humanitárius katasztrófa, a határ menti falvak tornatermeit, művelődési házait, közösségi tereit rendeznék be szállásnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek