Vegyük be Sümeget!

Sümeg az egyik legjobb állapotban fennmaradt középkori erődünk, legrégebbi része a tartárjárás után épült.

Ország-világSZF2014. 03. 13. csütörtök2014. 03. 13.
Vegyük be Sümeget!

A kalandos történetű várnál megfordult a híres törökverő, Kinizsi Pál is, aki a kortársak szerint mindkét kezében karddal, oroszlánként küzdött. Így szorította ki a német császár csapatait a Dunántúlról, és nyerte meg a csatát Kenyérmezőnél 1479-ben. Sümeget és saját várát, Nagyvázsonyt is ő foglalta, s juttatta vissza a királynak, II. Ulászlónak. Heltai Gáspár így ír a csatát sosem vesztő hős hadvezérről: „A Kinizsi Pál egy parasztember fia vala, és malomból jöve ki szolgálatra. Szolgálata pedig előszer a Magyar Balázsnak hadnagysága alatt. Szép Herkules termetű ember vala, jó eszű és felette nagy erejű. A malomban egyedül felemelte a malomkövet.” Majd hadnagya leányát vette feleségül, a szép Magyar Beginát.

Sümegre húzódott be a veszprémi püspök is, miután székhelyét 1552-ben elfoglalták a török hadak. Hamarosan megépült a roppant vastag falú védmű, a Kövess-bástya. Később többször látott csatát és cserélt gazdát a végvár. Az 1600-as évek közepén elindulhatott a fejlődés, mivel a település mezővárosi rangot kapott, majd kézműiparáról lett híres. A püspök őrtornyokkal megerősített kőfallal vette körül a várost, mely így a környék legbiztonságosabb helyévé vált. Szívesen szorgoskodtak itt a fazekasok és más iparosok. A kereskedők kedvvel jöttek a vásárra, azaz – ahogy hajdan hívták – a sokadalomra. A vesztes szentgotthárdi csatájukból hazatérő törökök azonban felgyújtották a várost, mely később több kegyetlen tűzvészt szenvedett el. A Rákóczi-szabadságharc bukása után a labancok dobtak rá lángcsóvát.

A történelem viharai mára elvonultak, így érdemes bejárni a kanyargós barokk utcákat és felkapaszkodni a város fölé magasodó erősséghez, mely várjátékok színhelye is.

Sümeg többek közt az I. Történelmi Élményparkról híres, mely testközelbe hozza a középkori várak életét, s az ostromokban használt fegyvereket. Ostromgépekkel és tűzfegyverekkel elevenítik fel a kiállítások a hajdani hadieseményeket. Akad itt mókuskerék meghajtású, messze hordó kőhajító gép és dárdavető. Megnézhetik az élménypark látogatói, hogyan nézett ki a török korban egy sátrakkal, ágyúkkal felszerelt ostromtábor. Melyik diák ne vágyna ide?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek