Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gyűjtőszenvedély - Fürj lakik a kakukkosban. Páratlan értékű óragyűjteményében a különleges zsebóráktól kezdve a faliórák sokaságán át a ritka toronyórákig számtalan becses darabot csodálhat meg a látogató Kecskeméten. Időnként ütnek a ketyegők, trilláznak a zenélő szerkezetek és hangoskodnak a kakukkok. Tárlatvezetőnk Hanga István órásmester.
Kép: Kecskemét, 2014. április 11. Hanga István órásmester óragyüjteménye a Bozsó Házban. Fotó: Ujvári Sándor
Neki még volt szerencséje „beszippantani” az órásmesterség igazi légkörét. Mégpedig édesapja izsáki, illetve kalocsai műhelyében, ahol a szakma fortélyait is elleshette. Bár az időmérők iránti érdeklődése gyerekkorától kezdve egy percig sem hagyott alább, a család úgy döntött, mielőtt fiuk átveszi a stafétabotot, nem árt egy üzemmérnöki diplomát szereznie. Ezt is teljesítve 1968-ban önálló üzletet nyitott Kecskeméten. De ki gondolt arra, hogy a felgyorsult technikai változások átformálják a piacot, és a kvarcórák térhódításával új korszak kezdődik. Ebben a helyzetben nem volt nehéz rádöbbenni: a szakma több évszázados múltját meg kell menteni az utókor számára, nem veszhetnek kárba pótolhatatlan tárgyak, eszközök, dokumentumok. Hanga István a korábbinál is elszántabban kezdett a gyűjtőmunkához, 1975-ben pedig elhatározta, hogy óramúzeumot létesít. Különleges kollekciója nemrég új otthonra lelt a kecskeméti Bozsó Gyűjteményben.
A látogatót elvarázsolja a hangulat. Mindjárt a bejárat mellett áll az apai örökség, vagyis Hanga József egykori, 1927-ben nyitott műhelyének rekonstrukciója.
Belépünk a kicsiny boltba, ahol az elrekesztő pult túlsó oldalán egyebek közt munkaasztalokat, rajta eszközöket, alkatrészeket, csiszológépet, aranymérleget látni, melyeket annak idején egy megözvegyült kalocsai órástól vett meg a tulajdonos. Karcsú kályha és túlsúlyos széf is a berendezés része. A vevőtérben elhelyezett vitrines szekrényben megannyi kortörténeti érdekességet fedezünk fel. Például az 1946-ban keltezett órajavítási árjegyzéket, amelynek tételei azóta ezerszeresükre nőttek.
Sétáljunk tovább! Megakad a szemünk az előttünk álló falon. A hatalmas hófehér felületre felfestették a kecskeméti Nagytemplom toronyórájának négy méter átmérőjű számlapját, és elhelyezték rajta az eredeti mutatókat. De vajon mi lehet az a „láthatatlan” kis ajtócska a bal felső részen? Hanga István elárulja: hát a kezelőnyílás! Ha valami probléma vagy javítanivaló adódott a toronyóra külső részén, innen ki tudott nyúlni a mester, addig biztosan, ameddig a keze elért. Most a múzeum vendégei dughatják ki a fejüket rajta, már ha van kedvük hátulról egy kicsit lépcsőzni. Nem vészes, így mi sem hagyjuk ki az emlékfotót.
Földet érve a gyűjtemény gazdája elmeséli, hogy a Nagytemplom toronyórájának járószerkezetét 1889-ben gyártották Münchenben. Száztizenhat év után cserélték le elektromosra, a munkálatokat Hanga Zsolt, a mester fia vezényelte. A patinás konstrukció immáron a kiállítás része. Néhány percig sikerül is lelket verni belé, hogy megtudjuk, milyen elv alapján működött. Közelében áll a bogyiszlói református templom XVIII. századi kovácsoltvas óraépítménye, százötven kilós súlyokkal.
Le sem tagadhatnánk, hogy óramúzeumban múlatjuk az időt, hiszen meghatározott pillanatokban, leginkább negyedenként jeleznek a vekkerek. Közben Hanga István kedvenc tárgyairól mesél. Például az 1850 és 1920 között gyártott ingaórákról, a polgári lakások kandallóinak, íróasztalainak óradíszeiről, a vitrinekben elhelyezett különlegességekről. A Fidesz-óra hallatán felkapjuk a fejünket, de hamar kiderül, hogy a Fides márkanév alatt 1930 körüli modern kivitelezésű, világító számlappal ellátott, krómtokban árusított zsebórák futottak.
Tetszetősek az 1808-ban alapított Lechner cég ketyegői, ezekből szállítottak hajdanán József főhercegnek is. A vasutas zsebórák pontosságuk miatt kapták a nevüket, s hogy mindenki tudja, kik használják, a tokra rávésték a mozdony képét. Kedvenceink következnek: a kakukkos órák. Hanga az egyik becses darabot még inaskorában vette egy kalocsai tűzoltótól, háromszáz forintot adott érte, amit néhány havi részletben fizetett ki. A díszes faragványon kidomborodik egy madárfészek, benne néhány apró tojás. Majd egészkor kicsapódik a kiskapu és előugrik mögüle egy fürj és nekikezd „pitypalattyozni”. Ez aztán a kakukktojás! Amúgy nagy kérdés, miért éppen a kakukkhangot választották órásmesterek időjelzőnek. Talán köze van a német Schwarzwaldhoz (Fekete-erdőhöz), ahonnan ezek a háziipari termékek erednek. Amíg ezen töprengünk, komolyabb, mély tónusú kakukkolást hallunk, amit egy miniatűr síp szólaltat meg fújtató segítségével. És végül a legvalósághűbbnek is fültanúi lehetünk: eleve lassabb a madárhang tempója és ritkábban is követik egymást.
Tényleg olyan, mintha az erdőben szólna. Innen már csak egy ugrás a zenélő órák birodalma. Ha mindet beindítanánk, lenne hangzavar. Egyesével viszont fülünknek kedves dallamok csendülnek fel, például a tájképekbe épített időmérőkből. Vicces, ahogy ketyegésre mozgatja szemgolyóit a festőlegény, a pékinas meg megállíthatatlanul dagasztja a kenyeret az ingával összeépített „kezeivel”. Különösen a franciák, a németek, az osztrákok rajongtak az efféle szerkezetekért, de a kecskeméti mester is épített magának egyet. Az antik darabokhoz pedig a Fekete- erdőben évente megrendezett börzén jut hozzá, ahol háromszáz régiségkereskedő kínálja portékáját.
Kimerítő múzeumlátogatásunk végén egyéb órákat veszünk szemügyre. Mert minden, amin számlap és mutató található, az a gyűjtőnél köt ki. Gyárkapuban használt blokkolóóra, a Belügyminisztérium központi vezérlőórája, a Magyar Rádió pontos időt jelző órája (amit Hanga szerelt le 1967-ben) mellett sakkórák, stopperek is helyet kaptak a kiállításon, de repülőgép, helikopter, harckocsi, személyautó időmérője sincs mellőzve.
Elrohantak a percek, homlokunkra csapunk: idő van! Búcsúzóul a tervekről érdeklődünk. Hanga István épp most akar berendezni újabb öt vitrint, tehát még mindig van mit közszemlére tárnia. Azt is megsúgja, ezt követően is maradnak mégraktáron kincsei…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu