Kalászos remények

Tavasztól nem múlhat el úgy hónap, hogy ne adjunk jelentést a tőzsde számunkra legfontosabb hadszínteréről, a gabonafrontról.

Ország-világVeseta Nándor2014. 04. 10. csütörtök2014. 04. 10.
Kalászos remények

A magyar gazdák számára mindennél fontosabb kérdés: lesz-e ára a búzának, kukoricának, rozsnak, zabnak? Április első hetében kedvezőek a kilátások. Bár a jó termésért még sokat kell tenni, s mindent romba dönthet az időjárás is, ám lesz értelme a munkának: az árakban nem fognak csalódni.

Az év legelején óriási készletekről, hatalmas túlkínálatról szóltak a krónikák. Azóta nagyot változott a világ. Észak- és Dél-Amerikában borzasztó volt az időjárás: északon a fagyok, a hatalmas hó, míg délen a mindent pusztító aszály alakította a terméskilátásokat.

Kezdjük a búzával! A néhány hónappal ezelőtt vártnál jóval kevésbé no a termelés és sokkal jobban a kereslet. Ez mindig felfelé hajtja az árakat. Indiában, ahol talán a leggyorsabban emelkedik a fogyasztás, több mint egymillió tonnával nőhet a termés, amiből kevéske még exportra is juthat. Ausztráliában is jók a kilátások: akár félmillió tonnával többet arathatnak a tavalyinál. Ezzel vége is a globális jó híreknek. Kínában és Uruguayban háromszázezer, Paraguayban kétszázezer tonnával lesz kisebb a termés – az ok: a szárazság. Az Egyesült Államokban még nem dőlt el, milyen károkat okozott az idei hosszú, sarkvidéki tél. A déli és a nyugati államokban kevesebb hó esett, ott már a tavasz beköszöntekor fenyeget a szárazság.

Pedig minden vékára szükség lenne. Törökországban, Iránban, a közel-keleti arab országokban akár hárommillió tonnával is nőhet a behozatal a tavalyihoz képest. Úgy tűnik, az európai államoknak az idén nem okoz gondot értékesíteni a termékfelesleget. Alaposan összezavarta a piacokat az ukrán forradalom és válság, ám a beszámolók szerint nem csökken a kivitel, s a tavaszi munkák is rendben elkezdődtek.

Kukoricából idén is, mint mindig, az Egyesült Államoké a döntő szó. Úgy tunik, az idei export hatszázezer tonnával haladhatja meg a tavalyit. A múlt évi rekordkészletekből jut elegendő bioüzemanyag gyártására is. A raktárak azonban gyorsan apadnak, és a hosszú tél miatt késésben vannak a tavaszi földmunkákkal. A tavalyi rekordtermés után az idén a gazdák egy része szójára cseréli a tengerit. Ma még nem látni tisztán, ez hogyan hat az árakra. Továbbra is nő a vetésterület Kínában és Indonéziában, ám az ázsiai országok még így is csaknem 1,5 millió tonnával növelhetik behozatalukat. Ugyancsak nő a kukoricaimport az Európai Unióban. Számunkra ez az igazán nagy lehetőség. Dél-Amerika északi részéről nem jöttek rossz hírek, ám Brazíliában egyre fenyegetőbb az aszály.

Kevesebb zabot hoz be majd az Egyesült Államok, és csökkennek az árpakészletek a tengerentúlon és az unióban is. Kína is mind többet kénytelen importálni – ez is lökést ad az áraknak. Ha napos, de esős tavaszunk lesz, a magyar gazdák nagyot kaszálhatnak a gabonafronton.

Világszerte nőnek az igények és vele együtt az árak is. S nem csupán a földeken lehet keresni. Aki figyelmes, a tőzsdén is nyerhet. Mi nekik is segítünk.

A cikk szerzője, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek