Guam után már Pearl Harbort is elérték

Pearl Harbort ismét megtámadták: ezúttal nem bombázó repülőgépek érkeztek Ázsiából, hanem orrszarvúbogarak. A hatóságok mindent megtesznek az elpusztításuk érdekében, de a siker korántsem biztos. Lépni pedig muszáj: a tenyérnyire megnövő hívatlan vendég kedvező életfeltételek mellett remekül szaporodik, miközben szétrágja a kókusz-, olaj- és más pálmafélék leveleit, de nem kíméli a cukornádat meg a banáncserjét sem.

Ország-világ (farkas)2014. 06. 27. péntek2014. 06. 27.
Guam után már Pearl Harbort is elérték

Márpedig a trópusi szigetek nagyszerű élőhelynek bizonyultak e faj számára. Az évezred elején valahogyan eljutottak a legközelebbi nagyobb szigetektől másfél ezer kilométerre lévő Guam szigetére, ahol 2007-ben a teljes pálmaállomány felét tönkretették. Hogy a bogár a még inkább az óceán közepén elhelyezkedő Hawaii-szigetekre egészen pontosan hogyan érkezett el, azt csak találgatni lehet. Tény, hogy az idén több tucat rovarcsapda ejtette foglyul egy-egy példányukat. A hatóságok – a guami előzmények tudatában – máris versenyt futnak az idővel, megakadályozandó a bogár felszaporodását. A szakemberek a lárvákat rejtő fák azonosítására csúcstechnológiát használnak: szenzoraik hasonlók azokhoz az érzékelőkhöz, amelyek ütközés esetén az autók légzsákjait működésbe hozzák, csak éppen mintegy ezerszer érzékenyebbek. Ezekkel kiszűrik azokat a fákat, amelyekben a lárvák mozognak, majd kivágják és lárvátlanítják azokat. Meglehetősen fantáziadús a módszerük: a felaprított faanyagot komposzthoz keverik, az egészet felmelegítik 60-80 fokra – ekkor a keverékben ammónia képződik, ami elpusztítja a lárvákat és az imágókat is.

Itthon azonban ne kapjon senki vérszemet: az Európában honos szarvasbogár egy másik faj, lárvái többnyire korhadt fával táplálkoznak, a kifejlett bogarak már semmivel sem. Védett, eszmei értéke ötvenezer forint. És hát persze szétrágható pálmafáink sincsenek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek