Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A HAMISÍTÁS mindig is komoly gondot jelentett a borászok számára. A jelenség nem, csak a módszerek változtak. A szaktárca most újabb eszközt vetne be a csalók visszaszorítására.
Kép: költő út budapest jókai emlékház szőlő kadarka telepítés és újbóli meghonosításre tett kísérlet 2011 10 28 Fotó: Kállai Márton
„Veszélyezteti a magyar borpiac egyensúlyát az import, ezért a szaktárca szeretné korlátozni a külföldi borok behozatalát” – jelentette ki Kiss Eliza, a borágazat fejlesztéséért felelős miniszteri biztos. A talán túlságosan is erős kijelentés a külföldről behozott, olcsó borok ellen szól, amelyek miatt a hazai termelők árai sem szárnyalhatnak.
Külön kiemelte az olasz borokkal való ügyeskedést – ezekből több száz hektoliter érkezik évente (ez a magyar bortermelés csaknem 10 százaléka), holott nem lennénk rászorulva az importra.
További problémát okoz – folytatta a miniszteri biztos –, hogy az itáliai nedűk folyóborként lépik át az országhatárt, hogy aztán itt palackozzák őket, a címkén pedig ezt elfelejtik jelezni. Így sokszor pancsolt borokat iszunk abban a hiszemben, hogy színtiszta magyar vagy éppen olasz italt kortyolunk. Amivel ízre nem mindig akad probléma – hiszen nem feltétlen gyengébb minőségű az olasz bor a magyarnál –, csak éppen jogellenes.
Kiss Eliza nem felejtette el kiemelni, hogy Olaszországban több nagyüzemi, jól gépesített ültetvény működik, amelyek korábban az EU által támogatott lepárlásra termeltek. Így sokszor nem a minőség, hanem a mennyiség számított a borok készítésekor.
Ezért lehetséges az, hogy a támogatási rendszer átalakulásával nagy mennyiségű bor szabadult fel, így az olaszok literenként – házhoz szállítással együtt – akár 80 forintért adnak túl termékükön, míg a magyar bor átlagos önköltsége 110–120 forint.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu