Aki figyelt az aszályra, vagyonokat kereshetett

Olcsóbb a kávé, ha kitör a vihar? - A kávé forgalma minden évben óriási, tavaly csaknem 70 millió zsák (egy zsák 60 kilót nyom) kávét exportáltak világszerte. Aki az idei év elején kellő időben számolt a brazil aszállyal, vagyonokat kereshetett az árutőzsdén.

Ország-világVeseta Nándor2014. 07. 11. péntek2014. 07. 11.
Aki figyelt az aszályra, vagyonokat kereshetett

Még az év elején joggal aggódhattunk a csökkenő brazil kávétermés és az emelkedő árak miatt: a nyers kávé világpiaci ára másfél hónap leforgása alatt megduplázódott. Nos, az ottani termés azóta már a raktárakba került, s az előző évi csaknem 50 millió zsák helyett az idén 44,5 milliót töltöttek meg. A számok láttán a pánik elült, a kereskedők megnyugtathatják vevőiket, hogy az idén is képesek kielégíteni a keresletet. A termelők pedig joggal elégedettek, hiszen a kiesett mennyiséget bőségesen kompenzálta a magasabb átvételi ár.

Mielőtt fellélegeznénk, érdemes a következő terméskilátásokra is gondolnunk. Itt jöhet a képbe az El Niño jelenség (melyről tavasszal már szóltunk). Ha a meteorológusoknak igazuk lesz, igencsak csapadékos télnek néznek elébe Amerikában – Brazíliától az Egyesült Államokig.

A jelenlegi becslések még nem számolnak az említett időjárási jelenséggel, sőt – a szokásostól elmaradó csapadék miatt – egyelőre az ideit is kevéssel alulmúló brazil termésre van kilátás. Tehát a termelők életén túlmenően az árutőzsdéket is alaposan felforgathatja, ha a prognózisok pontosnak bizonyulnak. A kávétermesztők mellett a kakaó, a cukor, a narancslé, a pálmaolaj termelői is aggódhatnak – ki ezért, ki azért. De nem csupán az egzotikus termények érintettek, mert az El Niño olyan alapvető élelmezési cikkekre is hatással van, mint például a kukorica vagy a rizs.

Legutóbb 1997/98 fordulóján jegyeztek fel olyan erős El Niño jelenséget, amelyhez hasonlóra az idei évben számítanak. Akkor is alaposan felbolydultak a piacok: a bőséges csapadék rekordtermést hozott a kukorica- és a búzaföldeken, a hatalmasra nőtt készletek miatt a termények ára több éven át csökkent. A kávé esetében az árak évtizedes csúcsról zuhantak le – a fogyasztók örömére és a termelők kétségbeesésére. A fogyasztók jókedvét az olcsóbb cukorárak is megédesítették. Viszont a szárazabb afrikai éghajlat miatt kevesebb okuk támadt a derűre a csokoládé szerelmeseinek: a kakaó ára ugyanis jócskán megemelkedett, a trendet végül a La Niña törte meg 1999-ben. De kellemetlen évük volt ekkor a narancstermesztőknek is: a szezon elején még nem számoltak azzal, hogy helyettük a trópusi viharok fogják a termést leszüretelni. Hiába jutott tehát bőséges csapadék Amerikának, ha ugyanez a mennyiség hiányzott a monszun idején az ázsiai gazdáknál: a szárazabb időjárás miatt alaposan megugrott a pálmaolaj ára és csökkent a betakarított rizs mennyisége is.

Vajon most is hasonlóan mozognak-e majd az árak? Vagy igaznak bizonyul a bölcs mondás, miszerint kétszer ugyanabba a folyóba nem léphetünk? Egy dologra jó eséllyel számíthatunk: a szélsőséges időjárási körülmények között a tőzsdei árak is gyakran alakulnak „viharosan”. Aki figyeli a termés-előrejelzések aktuális változásait, lehetősége nyílik rá, hogy profitáljon az eseményekből. Nincs ideje figyelni a híreket? Keressen minket, mi segítünk!

Szerzőnk, Veseta Nándor a Geopro munkatársa.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek