Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Megkezdődött az aratás, itt az ideje hát újból körbenéznünk a világban. Az idén vajon jó áron sikerül túladni a búzán, vagy ismét a lehető legrosszabbkor kezdenek esni az árak?
Bizakodhattunk benne, hogy az év elején az USA-ban tapasztalt rendkívül hideg tél kellően leapasztja a tengerentúli búzakínálatot ahhoz, hogy az árak emelkedésnek induljanak. Habár az USA GDP-jét valóban lefagyasztotta a hideg időjárás, a búzatermésnek sikerült átvészelnie a zord viszonyokat, s hónapról hónapra egyre magasabb terméshozamokat becsültek a szakértők. Emellett a búzakészletek is a vártnál magasabban alakulnak, ami az előre jelzettnél alacsonyabb felhasználás és a kisebb export számlájára írható. A tavalyi év hasonló időszakához képest csaknem 1 millió tonnával több kenyérgabona pihen az Egyesült Államok raktáraiban, ez pedig az árakra is folyamatos nyomást gyakorol.
De nem csak ott dagadnak a raktárak: a globális búzakészletek 4,1 millió tonnával emelkedtek. A világon a legfrissebb előrejelzések szerint 701,6 millió tonna búzát arathatnak az idén. A tavalyinál jobb termés várható Indiában (+1,9 millió tonna), az Európai Unióban (+1,4 millió tonna) és Oroszországban (+1 millió tonna) egyaránt. A tavaszi és nyár eleji csapadékos időjárás Európa-szerte segítette a gazdákat. A Földművelésügyi Minisztérium az 5 millió tonnát meghaladó magyarországi búzaterméssel számol. Így az 1,1 millió hektáros vetésterülettel kalkulálva, hektáronként 4,6 tonnát érhet el az átlaghozam. Hazánkon kívül Franciaországban, Németországban, Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában is javuló hozamokról számoltak be az illetékes minisztériumok. Felhasználási oldalról számottevő emelkedésre számítanak az indiai élelmezésben, míg az EU-ban és Kínában főként a takarmánygabona kereslete emelkedik. Ha a mostani előrejelzésekkel kalkulálunk, az év végére – 2,6 millió tonnával – 188,6 millióra emelkedhet a világ búzakészlete. Ennek alapján úgy tűnik, hogy az árak jó ideig alacsonyak maradhatnak – de legalább éhezni nem fogunk.
Bár a kukorica betakarítása még odébb van, a folyamatok a búzáéhoz hasonlóan alakulnak. A tavaszi csapadékos időjárás hatására itthon szépen fejlődik a növény, de nincs ez másképpen a világ nagyobbik részén sem. Az Egyesült Államokban az idén 354 millió tonnával újabb rekordtermésre készülnek, a hektáronkénti átlaghozam elérheti a 10,5 tonnát. Magasabb kukoricatermést várnak Indiában és Brazíliában, csökkenhet viszont az argentin export. Emelkedik Kolumbia, Egyiptom és Törökország kukoricaimportja. Az utóbbi ország kereslete alaposan leapasztotta az ukrán kukoricakészleteket, ugyanakkor az előrejelzések szerint Ukrajna idei termése szintén jónak ígérkezik. A globális kukoricatermés ebben az évben 2 millió tonnával emelkedhet, ebből 1-1 millió tonna növekmény az EU-hoz (főként Közép-Európa) és Ukrajnához köthető, de a becslések szerint 500 ezer tonnával emelkedhet az orosz kukoricatermés is. A globális kukoricafogyasztás növekedését 1,8 millió tonnára teszik a szakértők.
A búza és a kukorica áralakulása alapján elmondható: azok a termelők jártak jól, akik az év eleji emelkedést kihasználva, már előre eladták az idei árut. Érdekli az árupiacok világa? Hívjon minket! A kellő időben meghozott jó döntés aranyat ér!
A szerző, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu