Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A lét a tét. Kormánypárti szakértők és politikusok kitalálták, miként és milyen áron tornázzák fel a kisgazdaságok arányát a mostani 50 százalékról 80 százalékra. A nagyobb és korszerűbb agrárüzemek rovására.
Kép: Bicsérd sertés telep szaporítás nevelés húsipar disznó állat nevelde állattartás 2013 09 26 Fotó: Kállai Márton
A tervezett – de eddig hivatalosan még nem ismertetett – intézkedés alapja az uniós kasszából származó területalapú támogatások mesterséges megnyirbálása.
Az EU 2014–2020 közötti közös agrárpolitikájában a tagállamok dönthetnek: egy üzemnek 150 ezer eurónál – mai áron 45-46 millió forint – nagyobb támogatást nem adnak, az így megspórolt összeget pedig más agrárcélokra használhatják fel. Nos, a magyar kormány döntött. Bár részletek hivatalos forrásból még nem szivárogtak ki, de előbb Lázár János, a Miniszterelnökséget irányító miniszter, Jakab István, a parlament alelnöke, a Fideszt támogató gazdaszervezet, a Magosz újjáválasztott elnöke is a támogatás fentiek szerinti megnyirbálásáról beszélt.
Arról viszont hallgatnak, amit az EU kötelezően nem, ám melegen ajánl, hogy a nagyobb foglalkoztató, de támogatásainak nagy részétől megfosztott agrárcégeket kárpótolni illenék. Mégpedig a munkabérhez kapcsolódó költségek részbeni vagy teljes kompenzálásával. Erről viszont nem hallani, csak arról, hogy majd a fennmaradó, nagyjából 100 milliárd forintnyi támogatás újraelosztásakor a kisgazdaságokat és az állattartókat részesítik előnyben.
Arról politikai döntéshozók is gyakorta megfeledkeznek, hogy e nagyobb üzemek – amelyek egyébként uniós és hazai normatíva szerint is kis- és középvállalkozásoknak számítanak – a környezetükben élő kisebb gazdaságokat is segítik: egyrészt integrálják termelésüket, gyakorta segítik az értékesítést, a vásárlást, másrészt sokszor ők végzik el e gazdálkodók gépeket igénylő munkáit is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu