Éjjel feji a kecskét

Aligha hord a hátán a föld a lappantyúknál titokzatosabb madárnemzetséget, melynek hetven fajából egy – az európai lappantyú (Caprimulgus europaeus) – Magyarországon is megtalálható. Messziről, a Szaharánál is délebbről érkezik, első csapatai április elején tűnnek föl hazánkban.

Ország-világValló László2014. 07. 31. csütörtök2014. 07. 31.

Kép: Image: 0138659321, License: Rights managed, Eurasian Nightjar (Caprimulgus europaeus) adult male, with wings spread, standing on song post in heathland at dusk, North Norfolk, England, june, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, FLPA, Fotó: Profimedia-Red Dot

Éjjel feji a kecskét
Image: 0138659321, License: Rights managed, Eurasian Nightjar (Caprimulgus europaeus) adult male, with wings spread, standing on song post in heathland at dusk, North Norfolk, England, june, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, FLPA
Fotó: Profimedia-Red Dot

Az egész madár csupa különlegesség. Már a neve is (amit a lappangó igéből alkottak a madarászok) arra utal, hogy a föld színén meglapulva fészkel. A kecskefejő népi elnevezése pedig abban a babonás hitben foganhatott, hogy az éj leple alatt kifeji a kecskéből a tejet. Ebből persze csak annyi igaz, hogy ízig-vérig éjjeli madár, az éjszaka repülő rovarokra vadászik. Ami nem könnyű mesterség, eleve különleges képességek kellenek hozzá – mint például a nagy (a bagolyéhoz hasonló) szemek, a hegyes, a sólymokéhoz hasonló szárny, ami valóságos repülő akrobatává teszi a lappantyút, a hatalmasra nyitható száj, illetve a száj körüli serteszőrök, melyek rovarcsapdaként szolgálnak.

Mindezt kiegészíti a terepszínű, barnásszürkés tollazat, amiben tökéletesen eggyé válik a környezetével, így a nappal a fák, bokrok rejtekében pihenő (alvó) madár észrevehetetlenné válik. (Rendkívüli életmódja miatt nehezen is kutatható, megfigyelésében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei értek el jelentős eredményeket.)

Leggyakoribb előfordulási helyei a nyílt részekkel tarkított erdőségek, a szőlőés gyümölcsültetvények, a bokrokkal tarkított nádasok, de olykor az erdőkhöz közeli kertekben, közparkokban is feltűnik. Az ilyen helyeken az alkonyi szürkületben van esély rá, hogy meghalljuk hullámzóan fölerősödőelhalkuló pirregését, s esetleg meglássuk az alacsonyan cikázó madarat.

Az európai lappantyú 30 centi hosszú, mintegy 60 centis szárnyfesztávolságú szárnyas. A nyári hónapokban költ, rendszerint évente egyszer, fészekalja két pettyezett krémszínű tojás, amelyen a szülők felváltva kotlanak. A fiókák 17 nap után hagyják el a fészket. A madár viszonylag rövid életű, átlagos életkora nyolc év. Szeptemberben „csomagol” és indul vissza Afrikába.

Madarunk az északi területek kivételével egész Európában költ, noha állománya az utóbbi ötven évben drámaian megfogyatkozott. Hazánkban védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek