Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A tejtermelők e hét kedden három nagy kereskedelmi egység előtt demonstráltak Budaörsön, Nagytarcsán és Pécsett. Miért e felháborodás?
Kép: Pécs, 2014. július 8. Transzparens egy traktor utánfutóján a Mecsek Füszért logisztikai bázisa előtt Pécsett a tejtermelők demonstrációján 2014. július 8-án. A termelők a tiltakozással a fogyasztók figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy részesítsék előnyben a magyar tejtermékeket az importtal szemben, valamint figyelmeztetni akarnak egyes, szerintük aránytalanul nagy mennyiségben import tejtermékeket forgalmazó kereskedőket arra, hogy preferálják a magyar tejtermékeket. MTI Fotó: Sóki Tamás, Fotó: Sóki Tamás
- A termelők attól félnek, hogy boltjainkban rövidesen búcsút mondhatunk a hazai tejnek és tejtermékeknek.
- Azáltal, hogy a kormány a földforgalmi törvénnyel az üzemek takarmánytermelő területét korlátozza, tönkreteszi a hazai termelés 80 százalékát adó nagyüzemeket; emiatt a legtöbb gazdaság kénytelen az állatállományt csökkenteni, dolgozóinak egy részét elküldeni.
- A kormány azt tervezi, hogy 45 millió forintban limitálja a nagyüzemek unióból jövő területalapú támogatását. Szinte biztos, hogy ez számos korszerű üzem csődjét jelenti majd.
- 2015-től szabad a tejtermelés az EU-ban. Így a nyugati, csapadékosabb klímával rendelkező, ezért folyamatos szálastakarmányt biztosító országokban olcsóbb a termelés, mint nálunk, ahol az év 6-8 hónapjában drágán lehet csak takarmányozni a tél és az aszály miatt.
- Az olcsó nyugati tej már ma piaci gondot okoz, 2015-től viszont szabadon áramolhat be hazánkba. Öt éve 3–5 százalékkal emelte a termelési kvótákat az EU, a közösség tagországainak többségében óriási túltermelési, piaci válság alakult ki. Emiatt itthon legalább 10 ezer tehéntől kellett megszabadulni.
- Ma európai szinten az egyik legolcsóbban termelt magyar tejből a boltokban már az egyik legdrágábbat veheti meg a fogyasztó, miközben az olcsó és sokszor kétes eredetű importot nyomott áron kínálják a kereskedők. Míg a magyar friss tejet 100 forintért veszik meg a tehenészektől, majd 270–300 forintért árulják, addig a külföldi tej ideszállítva is sokszor csak 180–200 forintba kerül.
- Egyre több, a fogyasztók szerint magyar termék készül majd a hazai hatóságok által ellenőrizetlen importalapanyagból, és a fogyasztók csak drágábban juthatnak hozzá a tejhez és a tejtermékekhez.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu