Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Már megszoktam, hogy ha valamiről (eseményről, termékről, sportágról stb.) sok szó esik a sajtóban, főleg az interneten, előbb-utóbb valamilyen nyelvészeti kérdés is fölvetődik vele kapcsolatban.
Most éppen az étcsokoládéval vagyunk így. Pusztán az elmúlt évben számos olyan cikk, közlemény jelent meg különböző rendű és rangú fórumokon, amely azt állítja, hogy az étcsokoládénak több gyógyító hatása van, olyan is, amelyről eddig fogalmunk sem volt. Az étcsokoládé viszonylag sűrű fogyasztása jótékonyan hat a szívre, csökkenti a magas vérnyomást, védi a fogakat, egy bizonyos adagolás esetén segít a fogyásban, sőt még a szexuális teljesítőképességet is javítja. Ezért aztán nem is csodálkoztam, amikor – alig pár hete – egy távoli ismerősöm a lakóhelyem környékén barátságos köszönés után nekem szegezte a kérdést: miért éppen étcsokoládénak nevezzük azt a csokoládétípust, amelyiknek az említett gyógyító tulajdonságai vannak? „Az ét szó – mondotta új ismerősöm – nyilván azt jelenti: étkezési, tehát annak a rövidítése. De a többi fajta nem étkezésre való? Én például sokkal jobban szeretem a tejcsokit az étcsokoládénál!” Természetesen készségesen válaszoltam, ahogy hirtelenjében tudtam.
Arra egyéb irányú korábbi nyelvészeti búvárkodásaim véletlen és váratlan hozadékaként határozottan emlékeztem, hogy a múlt század közepén megjelent hatkötetes értelmező szótárban még nincs benne az étcsokoládé, de az 1974-ben megjelent Magyar ételmező kéziszótárban már ott van, s csakugyan úgy értelmezi a szótár, hogy az étcsokoládé = étkezési csokoládé. Ezt meg is mondtam a kérdezőnek, s megdicsértem találékonyságáért, ám ehhez csak annyit tudtam még hozzáfűzni, hogy mivel kétségtelenül a többi csokifajta is étkezésre szolgál, bizonyára van egy olyan besorolási skála is, amely a csokifajták összetételének alapján készült, s az ét- előtag ennek a besorolási skálának is tagja. Itthon természetesen utánanéztem a dolognak, s örömmel tapasztaltam, hogy nem tévedtem, csak a konkrétumokkal maradtam adós.
Még azt kellett volna elmondanom, hogy alapjában véve három nagy csokoládéfajtát különböztetünk meg.
A fehércsokoládé legfőképpen kakaóvajból, tejből és cukorból áll, s kakaópor nincs benne. Az étcsokoládé – amelynek az ét- előtagja főleg a XIX. században terjedt el, pl. étlap, étrend, étvágy stb. – csak kakaómasszát, -vajat és cukrot tartalmaz; a tejcsokihoz pedig adnak tejport is.
Most villan eszembe: az étcsokoládéról azt is kimutatták, hogy javítja a memóriát. Hogyhogy ezt nem említettem a gyógyhatások felsorolásakor? Na, persze. Én nem eszem csokoládét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu