Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A gyakorlat azt mutatja, hogy a bank idővel elveszi a nem fizető ügyfél autóját. De valóban megteheti ezt? Lényeges kérdés, hogy van-e a banknak opciós (más néven vételi) joga vagy nincs.
Kép: Kecskemét, 2006. november 13. Autófinanszírozás, hitele. Fotó: Ujvári Sándor
Ha a banknak van ilyen joga, nekünk pedig gondunk a fizetéssel, az autót a pénzintézet jogosult megvenni az opciós szerződésben meghatározott vételáron.
A szerződésekben általában a törvény által maximálisan engedett öt évre alapítottak vételi jogot a felek. Ha ez lejárt, akkor a banknak kérésre ki kellene adnia a tulajdonosnak az autó törzskönyvét, így elvileg a tulajdonos annak adhatja el, akinek akarja. Vannak olyan bankok, amelyek aláíratnak még öt évre opciós jogot – ez jogszabály megkerülésével kötött szerződés, de érvénytelenségét szintén a bírósággal kell kimondatni.
Ha nem járt még le az opciós jog, a bank elvileg akkor sem viheti el a kocsit. Első körben fel kellene szólítania az ügyfelet, hogy adja le az autót. Ha nem adja le, akkor a banknak ingó kiadása iránti pert kellene indítani. Ez lenne ugyebár a jogszerű út – ám a bankok ehelyett azonnal kiadják az ügyet behajtó cégeknek, amelyek megkeresik az adóst, sok esetben zaklatják, illetve akár a beleegyezése nélkül is felrakják a kocsiját a trélerre és elviszik.
A rendőrség gyakran asszisztál ehhez…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu