Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lassan vége az idei nyárnak, az egzotikus terményeket bemutató sorozatunkat is elrakjuk melegebb időkre. Búcsúzóul egy igazi finomsággal, a kakaófa termésével foglalkozunk.
Kép: Image: 0086587920, License: Rights managed, Restrictions: Werbliche Nutzung nur nach vorheriger Absprache., Elfenbeinkueste, Sinikosson, Kakaoplantage, Kakao, Plantage, Anbau, Landwirtschaft, Junge, Portrait, Kind, Kinderportrait, Kinderarbeit, Einheimischer, Bevoelkerung, Westafrika, Afrika, 02.10.2008. QF English: Ivory Coast, Sinikosson, cocoa plantation, agriculture, cultivation, boy, portrait, child labour, chocolate, West Africa, October 2, 2008. 11 year old Ibra, using a machete tied to a stick to harvest cocoa pods from a tree on father's cocoa plantation on outskirts of village of Sinikosson. He does not attend school, work begins at 8 am. He has no idea what happens to the cocoa beans. || Kakao an der Elfenbeinkueste. Der 11-jaehrige Ibra erntet mit seiner Machete reife Kakaofruechte auf der Kakaoplantage seines Vaters am Rande des Dorfs Sinikosson. Er besucht keine Schule, die Arbeit beginnt in der Regel um 8 Uhr morgens und umfa??t das abschneiden der Fruechte, einsammeln, mit der Machete aufschlagen, Bohnen entnehmen... Die Familie lebt von der Hand in den Mund und kann keinerlei Ruecklagen bilden. Der Verkauf der Kakaobohnen bildet fuer sie die einzige veritable Einnahmequelle. Ibra weiss nicht was anschliessend mit den Bohnen geschieht. Kakao ist der Grundstoff zur Herstellung von Schokolade. Das Land ist weltgroesster Kakaoproduzent und -exporteur, mit einer Ernte von ca. 1 Million Tonnen in 2008. Damit hat es einen Anteil von ca. 34 % der weltweiten Gesamtproduktion. Hauptsaechlich bedingt durch Koruption in Regierung und Kakaobehoerden und dem Eigeninteresse multinationaler Konzerne (Cargill, ADM, Callebaut, Nestl??) ist das Einkommen der Erzeuger (Kleinbauern) kaum existenzsichernd. Als direkte Folge und mangels Alternativen sind Kinderarbeit und Ausbeutung, bis hin zu Kinderhandel, weit verbreitet. Schulen, Krankenhaeuser, fliessendes Wasser, Strom, Telekommunikation und ausgebaute Strassen existieren in gro??en Teilen der Anbaugebiete nicht. Als Kakao bezeichnet man die Samen des Kakaobaumes (Kakaobohnen). Die reifen, je nach Sorte gr??ngelb biT angebaut. Nur in diesem Gebietropischen Gebieten bis etwa 20 Grad n?rdlicher und s??dlicher Breite?ßuÀ©[??, Place: Elfenbeinkueste, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Laif, Fotó: Profimedia-Red Dot
Hasonlóan a gumihoz, a kakaófa is az Amazonas vidékéről származik, s onnan a helyi törzsek közvetítésével jutott el a majákhoz (a Yucatán-félszigetre és Guatemala környékére). Ők voltak az elsők, akik kereskedelmi mennyiségben kezdték termelni. A kakaóbab olyannyira keresetté vált, hogy egy időben pénzként is funkcionált. Állítólag amikor Cortez legyőzte az aztékokat, a kincstárakban az arany mellett hatalmas mennyiségben talált kakaót is a hadizsákmány részeként, így ez az ínyencség is eljutott Spanyolországba, majd pedig az európai főnemesség asztalaira.
Töretlen népszerűségének köszönhetően egyre több helyen kezdték el termeszteni: a gyarmati időszakban ennek hangsúlya az Egyenlítői Afrika országaiba tolódott el. A legnagyobb ültetvények ma is Elefántcsontparton, Ghánában, Nigériában és Kamerunban találhatóak. Dél-Amerikát a világtermelésben főként Brazília és Ecuador képviseli, míg Ázsiában napjaink legnagyobb termelője Indonézia. A növény elég kényes az időjárásra: igényli az egyenletes meleget, a magas páratartalmat; a bőséges csapadékot pedig a terméshozamok révén hálálja meg. Emiatt termesztése kifejezetten az Egyenlítő vonala környékére korlátozódik, attól hozzávetőleg 15-20 fokra mindkét irányban létesültek ültetvények. Legkedvezőbb élőhelyei az óceánok menti partokon vagy szigeteken vannak.
A kakaó kereslete a világon töretlenül emelkedik, ahogyan a csokoládé egyre népszerűbbé válik az ázsiai és dél-amerikai fogyasztók körében. Jelenleg a világ csokoládéfogyasztásának csaknem fele még Európához köthető, de ez az arány gyorsan csökken. A fokozódó igényt emelkedő árak kísérik, ami általában növekvő termelést gerjeszt. Dél-Amerikában hatalmas vállalkozások igyekeznek kihasználni az ígéretes lehetőséget, s több tízezer hektáron kezdtek új ültetvények telepítésébe.
A fa először négy év elteltével ad termést, a hozamok viszont csak tíz év múltán érik el a csúcsot, utána viszont negyven évig lehet szüretelni. Láthatjuk hát, hogy ez igazán hosszú távú üzlet.
Felemás a helyzet a jelenlegi fő termőterületen, Afrikában: a globális felmelegedéssel kapcsolatos félelmek egyre valósabbak, az elmúlt években a növény több esetben is a hosszú szárazságtól szenvedett, s ezt a terméshozam sínylette meg. (Számos termelő ezért a kakaó helyett a kártevőkre és a csapadékra kevésbé érzékeny pálmaolaj termesztésére tért át, amely ráadásul kevésbé munkaigényes.)
Tanulmányok rámutattak arra is, hogy ha az átlaghőmérséklet a jelenlegi ütemben emelkedik tovább, akkor egyes afrikai területeken már túl meleg és túl száraz lesz az idő a kakaófa számára.
Egyelőre sem Elefántcsontpart, sem Ghána nem aggódik. A kereskedők viszont annál inkább, hiszen az évi 4 millió tonnányi termésből az előbbi ország 32, az utóbbi pedig 25%-kal részesedik.
Megoldás persze Afrikában is lenne: a jelenleg átlagosan 4-5 hektárt művelő, alacsony hatékonyságú családi gazdaságok helyett a Dél-Amerikában bevált – az áringadozásokat és a műtrágyázást finanszírozni képes – több ezer hektáros nagyüzemek létrejöttével a hektáronkénti terméshozam a mostani öt mázsáról akár másfél tonnáig emelkedhetne.
Amennyiben nem történik gyors áttörés, akkor valóban bekövetkezhet, amivel a fogyasztókat riogatják: dráguló árak és romló minőségű csokoládé.
Ha érdekli az árupiacok izgalmas világa, keressen minket!
Szerzőnk, Veseta Nándor a Geopro munkatársa.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu