Darázsharc! Nem csak mi várjuk a szőlő érését...

Kezd érni a szőlő, s bár nincs aszály, mint tavaly és azelőtt, de a meleg tél miatt a darazsak száma is magasról indult tavasszal, így most megint számíthatunk a kártételükre. Sokan profi darázsirtókat fizetnek meg – akik sokszor 10-20 ezer forintot is elkérnek –, mások viszont maguk gyérítik e nemszeretem és veszélyes rovarokat. Néhány filléres ötlettel sok gyümölcsöt menthetünk meg.

Ország-világohgy2014. 08. 10. vasárnap2014. 08. 10.

Kép: Medgyessy István debrecen bioalma termesztő kertje feromoncspda bogár rovar kártevő 2011 09 20 Fotó: Kállai Márton

Darázsharc! Nem csak mi várjuk a szőlő érését...
Medgyessy István debrecen bioalma termesztő kertje feromoncspda bogár rovar kártevő 2011 09 20 Fotó: Kállai Márton

A darázs- és légyszezonban némileg elfeledett, illetve új ötletes megoldásokkal gyéríthetjük a kellemetlen rovarokat a lakásunkban, kertünkben. Aki rászán néhány ezer forintot, gazdaboltokban is vásárolhat kész csapdákat, csalétkeket, aki pedig mélyebbre nyúl a zsebébe, akár több tízezer forintot is kifizethet az elektromos rovarirtó berendezésekért. Kis kézügyességgel azonban az otthoni hulladékból magunk is barkácsolhatunk rovarcsapdát. Ezek a jó öreg varsa módjára működnek: az összeszűkülő bejáraton a rovar bejut, de többségében képtelen az üvegből kijutni és elpusztul.

Fogjunk egy ásványvizes vagy üdítős PET-palackot, majd éles ollóval, késsel vágjuk le a felső részét ott, ahol már elérte az alsó rész szélességét. Vegyük le a kupakot, majd fordítva, tölcsérként szorítsuk az alsó részbe. Átellenes oldalon ollóval fúrjunk egy-egy lyukat az összeszorított, egymásra illesztett részek tetejébe, majd a két nyíláson fűzzünk át egy madzagot, s a lukaknál kössünk rájuk egy-egy csomót. Készen is vagyunk: jöhet a csalétek. Ehhez maradék sört, megbuggyant, penészes lekvárt, cukrot, hullott, erjedő gyümölcsöt, egy kis vizet is használhatunk. Sokan tanácsolják, hogy némi rovarölő szert is önthetünk a folyadékba.

Ezt követően kötözzük fel a darazsak, legyek által leginkább látogatott terekben – szőlőben például a tőkék közé vagy a gyümölcsfák ágaira. A lényeg: a legyek az árnyékot, a darazsak a napsütötte meleg helyeket kedvelik. Egy-két hét alatt megtelnek majd a palackok, akkor ürítsük ki, aztán töltsük fel ismét friss csalétekkel. Egy-egy palack több száz rovart is képes megfogni.

A darazsak esetében érdemes felkutatni a fészkeket. Általában száraz, meleg helyeken találjukazokat, legtöbbször a tetőtérben, a cserepek alatt. Ez már veszélyesebb foglalkozás, használjunk gyorsan ölő irtószert. Mindig kora reggel – amikor még hűvös az idő – háborúzzunk a fullánkos rovarokkal, mert akkor még nem annyira aktívak, kevésbé repülnek, nemigen támadnak. A boltokban kaphatók speciális darázsölő aeroszolok, spray-k, amelyek több méterre is kilövellik a taglózó hatású mérget.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek