Háború, járvány, katasztrófa: afrikai nyár

Az elmúlt hetek véres eseményei több szempontból is Afrikára irányították a figyelmet. A Szahara kellős közepén, a terroristák egyik fellegvárának tekintett Maliban eddig ismeretlen körülmények között lezuhant egy algériai utasszállító gép, míg a mesés gazdagság zálogát jelentő olajért folytatott ádáz harc Líbiában szedi áldozatait. A gyilkolászáson túl azonban újból felütötte fejét egy gyógyíthatatlan betegség: a járvány nem ismer országhatárokat, egyre nagyobb veszélyt jelent, s nem csak a fekete kontinens lakóira nézve.

Ország-világMunkatársunktól2014. 08. 05. kedd2014. 08. 05.
Háború, járvány, katasztrófa: afrikai nyár

POLGÁRHÁBORÚS VISZONYOK
Több európai ország is Líbia mielőbbi elhagyására szólította fel állampolgárait, miután július 13. óta újra heves harcok folynak a helyi fegyveres milíciák között. Az olajban gazdag észak-afrikai országban a néhai Moammer Kadhafi hatalmának 2011- es megdöntése óta kaotikus állapotok uralkodnak, a kormány nem képes lefegyverezni a forradalom óta szabadon garázdálkodó katonai csoportokat. Bengáziban a múlt héten a Halifa Haftár lázadó tábornokhoz hű erők összecsaptak az iszlamista milíciákkal. Megölték az al-Kaidához köthető milícia vezetőjének testvérét, akit az USA nagykövetsége ellen 2012-ben elkövetett támadással vádolnak. A főváros, Tripoli repterének közelében egy bevásárlóközpont és piactér kapott lángra, egy üzemanyagraktárt pedig rakétatalálat ért.

JÁRVÁNY PUSZTÍT
Február óta több mint 660 emberéletet követelt az Ebola vírus Nyugat-Afrikában. A fekete kontinensen eddig már legalább tízszer csapott le a gyógyíthatatlan kór, ám ez minden eddiginél súlyosabb. A mostani járvány Guinea déli részén ütötte fel a fejét, majd átterjedt Sierra Leonéra és Libériára, e két utóbbi országban már orvosok is az áldozatául estek. A libériai kormány elrendelte a nyugat-afrikai ország legtöbb határátkelőjének lezárását, a reptéri hatóságok megvizsgálnak minden Libériába érkezőt vagy onnan távozó utast. Szigorítják a nyilvános események, többek közt a felvonulások és a tüntetések megtartását. A helyzetet nehezíti, hogy a vírus sújtotta országok nem rendelkeznek megfelelő egészségügyi rendszerrel a járvány megállításához.

ZUHANÓREPÜLÉS
Múlt csütörtökön az algériai légitársaság Burkina Faso fővárosából Algírba tartó repülőgépe zuhant le, 116 emberrel a fedélzetén. A rádiókapcsolatot Mali felett vesztették el, miután a gép módosította az útvonalát az e vidéken dúló heves homokviharok miatt. A repülő útja eredetileg is a nemzetközi légügyi hatóság által elkerülésre javasolt, fegyveres konfliktusoktól sújtott Mali fölött vezetett át, de katonai szakértők szerint nem valószínű, hogy a lázadók rendelkeznének olyan fegyverrel, amellyel utazási magasságban tudnának lelőni egy repülőgépet. A francia hadsereg tavaly januárban vonult be Maliba, hogy megállítsa az iszlamista fegyveresek előretörését. A repülőgép roncsait megtalálták, utasai és a személyzet tagjai életüket vesztették.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek