Hazai aggodalmak és világpiaci hírek - Sok vagy kevés az idei termés?

A vártnál kevesebb étkezési minőségű búza hatására a hazai pékek a megugró lisztáraktól tartanak. Vajon mindenfelé ekkora a gond? Vagy a környező országok szerencsésebbek?

Ország-világVeseta Nándor2014. 08. 22. péntek2014. 08. 22.

Kép: aratás sárbogárd búza betakarítás gabona kalászos kenyér lisz mezőgazdaság facélia mag 2014 07 17 Fotó: Kállai Márton

Hazai aggodalmak és világpiaci hírek - Sok vagy kevés az idei termés?
aratás sárbogárd búza betakarítás gabona kalászos kenyér lisz mezőgazdaság facélia mag 2014 07 17 Fotó: Kállai Márton

A valós helyzet megismerésében segít az USA Mezőgazdasági Minisztériumának legfrissebb havi jelentése. E szerint a világ nagy részén az év eleji rosszabb terméskilátások hónapról hónapra javultak, és augusztusban sincs ez másképp.

Az idén csaknem 11 millió tonnával több búza teremhet, elérve a 716,1 millió tonnát, ami újabb világrekordot jelent. A legnagyobb növekedést Oroszország produkálta, ahol 6 millió tonnával ugrott meg a búzatermés, de elégedettek lehetnek a kínai búzatermesztők is, hiszen a tavalyinál 2 millió tonnával több terményt takaríthatnak be. A háború sújtotta Ukrajnában sem lesz gond a kenyérgabonával: a korábbi, borúlátó forgatókönyvet felülírva 1 millió tonnával több lett az aratnivaló, mint tavaly. A környező országok közül elégedett lehet Fehéroroszország és Moldova, ahol 600 ezer, illetve 400 ezer tonnával nőtt a búzatermés.

Az Európai Unió több országában viszont hozzánk hasonlóan – a betakarítási időszakban lehulló sok csapadék hatására – leromlott a búza minősége, nagy része csak takarmányozásra alkalmas.

A több búzára szüksége is van a világnak: a globális búzafogyasztás az előrejelzések szerint az idén 6,9 millió tonnával emelkedhet. A becslések szerint az EU 2,5 millió tonna kenyérgabona importjára szorulhat rá. Oroszország búzaigénye a tavalyihoz képest várhatóan egymillió tonnával emelkedik, de a kifejezetten jó hazai termés miatt csupán félmillió tonnát kell külföldről beszereznie, ami várhatóan a gazdasági szankciók ellenére sem okoz majd nehézséget számára. Ha minden a mostani előrejelzések szerint alakul, akkor az év végére a globális búzakészletek 3,4 millió tonnával emelkedhetnek, ami hároméves csúcsot jelent.

Nézzük, mi a helyzet másik fő szemes terményünkkel, a kukoricával. Nos, itt is új rekord van készülőben! Csak az USA-ban (4,4 millió tonnával emelkedve) 356,4 millió tonna lehet a kukoricatermés. Az USA kukoricakészletei az év végére elérhetik a 387 millió tonnát, ez pedig folyamatos árnyomást jelent az árutőzsdén. A készleteket egyelőre a növekvő etanolcélú felhasználás és a magasabb export sem tudta még leapasztani. Az Európai Unió kukoricatermelése a becslések szerint 1,4 millió tonnával emelkedhet, köszönhetően a bőséges csapadéknak és a kedvező hőmérsékletnek. Keresleti oldalon növekvő érdeklődés várható Törökországból, Szaúd-Arábiából, Tajvanról, Libanonból, Algériából.

A hazai árpatermelőknek az árakkal kapcsolatos várakozásait mérsékelhetik a kedvező orosz, fehérorosz és ukrán terméshozamok. Oroszországban most csaknem 2 millió tonnával nagyobb mennyiségű árpa terem a tavalyinál, míg az Európai Unió egészében 300 ezer tonnával több árpára van kilátás az előző évhez képest. A magasabb orosz és ukrán export egy részét a növekvő török kereslet elszívhatja.

A világszerte kedvező termések hatására egyelőre a tőzsdei gabonaárak a mélyben vannak. Étkezési minőségű búzából szerencsére az idén is bőséggel jut a malmokba. Fogyasszuk egészséggel!

Ha érdekli az árupiacok izgalmas világa, keressen minket!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek