Kizsebelt turisták - Körképünk a legkockázatosabb helyekről

Rossz szájízzel térhet vissza a nyaralásáról, akit megszabadítottak az értékeitől. Olvasóink közt is akad, akinek költőpénze bánta az óvatlanságot. Az IBUSZ egri igazgatója szerint érdemes mindenre kiterjedő utas- és baleset-biztosítást kötni.

Ország-világPalágyi Edit2014. 08. 12. kedd2014. 08. 12.

Kép: Image: 0176049438, License: Royalty free, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy, Fotó: Profimedia-Red Dot

Young woman using mobile phone being robbed by a pickpocket at the subway station. Pickpocketing at
Image: 0176049438, License: Royalty free, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy
Fotó: Profimedia-Red Dot

A zsúfolt világvárosokban, a tengerpartokon a bűnözők is jól érzik magukat: kizsebelhetik a gyanútlan turistát. Bár szerencsére feltört buszokról már nemigen érkeznek hírek, nem jó ötlet az értékeinkkel, ékszereinkkel hivalkodni – figyelmeztet Pataki Sándor, az IBUSZ egri irodájának igazgatója.

Az utazási költség néhány százalékát jelentő biztosításon nem érdemes spórolni: jól jöhet, ha lába kél a poggyásznak vagy netán baleset történik. Akad olyan biztosítás, amelyikhez magyar nyelvű telefonos segítség is jár – aki nem beszél idegen nyelvet, válassza ezt. A csoportosan utazóknak jól jöhet, hogy több külföldi nyaralóhelyen „telepített” magyar idegenvezetőt találnak, aki az ügyes-bajos dolgokban is segít.

Régi szabály, hogy strandoláskor ne hagyjuk értéktárgyainkat őrizetlenül, ám mégis sokan megszegik. Ráadásul a mediterrán vidékeken és Párizsban robogóval, kerékpárral portyázó tolvajjal is lehet bajunk. Aki elvesztette vagy ellopták tőle az útlevelét, személyi igazolványát, pénzét, azonnal jelentse a helyi rendőrségen és az eseményről vetessen fel jegyzőkönyvet. Ez azért is fontos, hogy a megadott értékek után fizessen a biztosító. Az okmányok eltulajdonítását, elvesztését a külképviseleten is jelenteni kell.

Külföldi út előtt érdemes tájékozódni a világhálón, mit ajánl a magyar konzuli szolgálat az adott országba utazóknak. A kulturális szokások mellett a közbiztonságról is találunk hasznos információkat. Kiderülhet, melyek az utazásra nem ajánlott régiók – most ide tartozik többek között Afganisztán, Egyiptom vagy Grúzia egyes részei.

Akadnak fokozott biztonsági kockázatot hordozó térségek: például Albánia, Izrael, Kína, Tunézia, Ukrajna. Ilyenek a gyakoribb célpontok közül Törökország egyes tartományai is. Számítsanak rá, hogy ebben az országban sok hamis 20 és 50 lírás bankjegy bukkan föl. Érdemes alaposan szemügyre venni a papírpénzt akkor is, ha automatából, hivatalos pénzváltótól, üzletből vagy taxisofőrtől származik.

A török üdülőhelyeken, ha pechünk van, a bűnözők által átalakított pénzkiadó automatával akadhat dolgunk, így lenyúlhatják a pénzünket. Ha a gép elnyelte a kártyát, azonnal le kell tiltani.

Róma az egyik legbiztonságosabb európai város, de több ezer zsebtolvaj „munkálkodik” ott is. A legtöbb magyart a zsúfolt metrón, a központi pályaudvaron vagy a műemlékek – Colosseum, Szent Péter-bazilika, Trevi-kút – körül lopják meg. Nápolyban ugyancsak rendszeresen rabolnak ki turistákat.

Bulgáriában autólopásra szakosodott bandák dolgoznak, legyen óvatos, akinek értékes gépkocsija van. Tipikus, hogy defektet idéznek elő, majd segítőkészen ajánlkoznak a hiba orvoslására, s közben elemelik az értékeket.

Görög földön kellemetlen meglepetések érhetik az országon áthaladó teherautók vezetőit. Vannak, akik kihasználják, ha lankad a pihenésre megálló sofőr ébersége, s illegális menekültek kapaszkodnak fel a kocsira. Érdemes indulás előtt megnézni, nem hasították-e fel a ponyvát, nincsenek- e potyautasok a raktérben, különben az ártatlan sofőr könnyen őrizetbe kerülhet embercsempészet gyanújával. A görög tengerparton és a látványosságok közelében megszaporodtak a lopások, gépkocsifeltörések, ezért a nyaralók ne felejtsék táskájukat, mobiltelefonjukat, személyes irataikat a gépkocsiban vagy látható helyen.

A Horvátországba készülő magyar állampolgárok is vigyázzanak úti okmányaikra.

Az eredeti igazolványt lehetőleg hagyják biztos helyen, és inkább az otthon elkészített, hitelesített fénymásolatot használják napközben személyazonosságuk igazolására – szól a konzuli tanács.
(Az aktuális, mindig frissülő tudnivalók a különféle úti célokról a http://konzuliszolgalat.kormany. hu/utazasi-tanacs weboldalon találhatók.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek