Margaret, a titkos hős - A férjének nem tűnt fel, hogy bevetésre ment

Csak a halála után ismerhette meg igazán a világ Margaret Spence történetét: a 94 éves korában elhunyt angol hölgy kémtevékenységet folytatott a második világháborúban.

Ország-világU. Á.2014. 08. 27. szerda2014. 08. 27.
Margaret, a titkos hős - A férjének nem tűnt fel, hogy bevetésre ment

Sem a családja, sem a barátai nem ismerték a közelmúltban 94 éves korában elhunyt Margaret valódi arcát. Az idős, nyugodt természetű, csendes életet élő asszony csak röviddel a halála előtt számolt be kalandos életéről, második világháborús szerepvállalásáról, benne kémtevékenységéről, súlyos sérüléséről és elfogásáról.

Évtizedekig úgy tűnt, hogy sírba viszi a titkát, az eastbourne-i hölgy ugyanis 50 évig senkinek sem beszélt világháborús élményeiről. Fél évszázados hallgatását 1995-ben törte meg, majd röviddel a halála előtt memoárt írt, amit most adtak ki.

Visszaemlékezésében leírja, hogy beszervezésére a háború elején került sor: „A férjem egész idő alatt semmit sem tudott a tevékenységemről. Azt hitte, hogy nagyon lefoglal a kórházi munka. A titoktartás azt jelenti, hogy még a hozzád legközelebb álló személyek sem tudhatnak a kettős életedről" – hozta nyilvánosságra Margaret Spence.

Elmesélte, hogy ejtőernyővel dobták le a frontvonal mögé a kémmé előlépett, ápolónőnek álcázott nőt. Egy ízben a rettegett náci titkosrendőrség, a Gestapo elfogta. Egyszer pedig súlyosan megsérült: német mesterlövész lőtte hátba. De szerencsésen túlélte a küldetését.

A második világháború után Spence asszony egy időre a brit titkosszolgálat, az MI6 kötelekébe került, majd újra civil munkával kereste a kenyerét: ápolóként, illetve szülésznőként dolgozott. Férjével Eastbourne-ben telepedtek le, majd Westhambe költöztek, ahol a hölgy a helyi templom kórusának vezetője lett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek