Miért támadnak? Az egyik enni akar belőlünk, a másik fél

Kis fullánk, nagy baj. - A rovarcsípés változóan kellemetlen tüneteket okoz. Van, amelyik csak viszketést, s akad, amelyik súlyos allergiát. A szúnyogok, a kullancsok és a bolhák az emberi vérből táplálkoznak, míg a méhek és a darazsak csak azért támadnak, mert veszélyt éreznek.

Ország-világL. G.2014. 08. 07. csütörtök2014. 08. 07.

Kép: Méh méhecske méz gabona búza? beporzás virágpor 2013.05.15. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Miért támadnak? Az egyik enni akar belőlünk, a másik fél
Méh méhecske méz gabona búza? beporzás virágpor 2013.05.15. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Nyáron akár a strand füvén is könnyen megcsíphet bennünket egy darázs. Ha megtörtént, távolítsuk el a fullánkot, amilyen gyorsan lehetséges. Elegendő körömmel kipiszkálni, nem kell hozzá csipesz – már csak azért sem, mert ha összenyomjuk, több méreg jut a szervezetünkbe. Ha lehet, mossuk le szódabikarbónás vízzel a csípés helyét. Aki tudja, hogy súlyos allergiás tünetektől kell félnie – például fullad –, haladéktalanul forduljon orvoshoz. Szerencsére ez a ritkább, többnyire csupán némi bőrpír, duzzanat, fájdalom jelentkezik.

Kevésbé ártalmas a karon vagy a lábon szerzett csípés. Hatékony gyógyír lehet rá az ecetes, hideg vizes borogatás, valamint a patikákban kapható antihisztaminos kenőcs. Sokkal nagyobb gondot idézhet elő, ha a lágy szöveteket, a kényesebb testrészeket – nyakat, szájat, szemet – éri támadás. A nyálkahártyába ürített méreg nyomán perceken belül kiütések jelennek meg a bőrön, felpuffad az arc, az ajkak megdagadnak, a torok összeszorul – ebben az esetben hívjuk a mentőket!

A pókcsípést enyhébb esetben csupán kisebb piros duzzanat követi, ami néhány nap alatt fokozatosan visszahúzódik. Olykor azonban ennél komolyabb tünetekkel és nagyobb fájdalommal is járhat a pókmarás: a vöröses bőr és a viszketés mellett a sérült terület közepén ún. szúrcsatorna fedezhető fel, ahol az ízeltlábú rovar a méreganyagot a szervezetbe juttatta. Ha a csípést követően a terület nem dagad nagyra, a gyulladás csupán néhány centiméter átmérőjű és nem jár komolyabb fájdalommal, várhatóan egykét nap alatt különösebb nyom nélkül elmúlik a sérülés.

Ha reggel úgy ébredünk, hogy a testünkön rejtélyes csípéseket találunk, lehetséges, hogy ágyi poloskával van dolgunk. A csípést kis piros folt jelzi, a fájdalom és a viszketés sokszor csak órák múlva jelentkezik. Érzékeny személyeknél a csípés erős viszkető és égő érzést vált ki, hólyagok is kialakulhatnak, csalánkiütés-szerű tünetek kíséretében. A rejtőzködő életmódot élő rovarokat szakember tudja beazonosítani és hatékonyan kiirtani.

A szúnyogcsípést illóolajokkal csillapíthatjuk. Kenjük be az érintett területet eukaliptusz-, szegfűszeg-vagy borsmentaolajjal. Ez utóbbi hűsítő hatású, serkenti a vérkeringést, így gyorsítja a gyógyulást. Ha nincs kéznél illóolaj, nézzük meg, hogy a fogkrémünk nem tartalmazza-e ezt a gyógynövényt – amennyiben igen, tegyünk a csípésre egy borsónyit.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek