Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Száguldó vonat után rohanunk, és sajnos fogalmunk sincs, hogyan állítsuk meg az Afrikát és akár az egész világot fenyegető halálos vírust – nyilatkozta Joanne Liu, az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi segélyszervezet orvosa.
Kép: MONROVIA, LIBERIA - AUGUST 17: A Liberian burial team carefully puts on protective clothing before retrieving the body of an Ebola victim from his home on August 17, 2014 near Monrovia, Liberia. The epidemic has killed more than 1,000 people in four African countries, and Liberia now has had more deaths than any other country. (Photo by John Moore/Getty Images), Fotó: John Moore
Ez az Ebola-járvány a legsúlyosabb a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A halálos áldozatok száma lapzártánk idején 1145 – valamennyien Guineában, Nigériában, Sierra Leonéban és Libériában betegedtek meg. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivőjének beszámolója szerint a fertőzöttek kezelésére létesített klinikákon gyorsabban telnek meg az ágyak, mint amilyen tempóban újakat tudnak felállítani.
A Sierra Leonéban házról házra járó orvosok rengeteg új, be nem jelentett fertőzöttet találnak, akiket otthon rejtegetnek a családtagjaik. Valószínűleg már csak ezért sem alaptalanul feltételezik a WHO szakértői, hogy a hivatalos adatok jelentősen alábecsülik a betegek és a halálesetek számát.
További aggodalomra ad okot a járvány terjedésével kapcsolatban, hogy az elmúlt hétvégén fegyveresek dúltak fel egy járványügyi központot Libéria fővárosában, Monroviában, s a zűrzavart kihasználva megszökött 17 beteg, akik egy részénél már diagnosztizálták az Ebolát, míg mások a kór gyanújával álltak megfigyelés alatt. Félő, hogy a szökevények továbbadják a fertőzést, ezért az ország egészségügyi minisztériuma szerint lehetséges, hogy a 75 ezer embert befogadó nyomornegyed egészét karantén alá vonják. (A legutóbbi napok fejleményeiről például itt és itt olvashat - a szerk.)
A vírus első európai áldozata a Madridban elhunyt Miguel Pajares 75 éves misszionárius, aki az utóbbi hónapokban ebolás betegeket kezelt egy monroviai kórházban. Feltételezik továbbá, hogy az a spanyol férfi is a gyilkos vírussal fertőződhetett meg, aki az alicantei kórházban fekszik: a hírek szerint ugyanis „klinikai és járványtani sajátosságai” megfelelhetnek a kór tüneteinek. Biztosat csak a vizsgálatok eredményei ismeretében mondanak a doktorok.
A járvány terjedése az orvostársadalmat is komoly kihívás elé állítja, hiszen az Ebola ellen jelenleg sem gyógyszer, sem védőoltás nincs.
Több gyógyszercég dolgozik a vakcina fejlesztésén, ám ezekkel a készítményekkel eddig csak majmokon kísérleteztek. A WHO etikai bizottsága a járvány súlyosságára való tekintettel jóváhagyta a kísérleti stádiumban lévő gyógyszerek alkalmazását.
Egyelőre Libéria kapott 12 adagot a Zmapp nevű szerből, amely a jelek szerint két amerikai beteg állapotán javított ugyan, de a spanyol misszionáriuson, akit szintén kezeltek vele, nem segített. A járvánnyal sújtott országokban majdhogynem „háborús állapotok” uralkodnak, élelmiszerhiány fenyeget. Szakértők szerint hat hónapba is beletelhet, mire a tomboló kórt megfékezik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu