Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gyenge szigor. - Múlt péntektől érvényesek az Oroszországgal szemben életbe léptetett gazdasági szankciók. Intézkedéseivel olyan, az orosz gazdaság számára létfontosságú ágazatokkal szemben lép föl az Európai Unió, mint a pénzügyi szolgáltatások, a csúcstechnológia, az energetika vagy a hadiipar.
Kép: TOPSHOTS People walk at the crash site of the Malaysia Airlines Flight MH17 near the village of Hrabove (Grabovo), some 80km east of Donetsk, on August 2, 2014. Shelling today forced international experts to abandon part of the crash scene of the downed Malaysia Airlines jet in east Ukraine as sniffer dogs working elsewhere on the vast site helped uncover the remains of more victims. 298 people were killed when the Malaysian airliner was shot down over Ukraine on July 17. AFP PHOTO/ BULENT KILIC, Fotó: BULENT KILIC
A három héttel ezelőtt lelőtt maláj gép tragédiája után Európa döntéshozói gyorsan tető alá hozták a hónapok óta halogatott uniós szankciócsomagot. Az augusztus 1-jén életbe lépett intézkedések korlátozzák Oroszország hozzáférését a nemzetközi tőkepiacokhoz, fegyverembargót vezetnek be, valamint megtiltják a polgári és védelmi célokra is használható termékek katonai célú exportját.
Azt is meggátolják, hogy Oroszország olajkitermeléshez használt technológiákhoz juthasson hozzá az EU tagállamaiból. Név szerint említik azokat a bankokat, amelyekkel semmilyen értékpapírügylet nem folytatható; a Szberbank, a VTB Bank, a Gazprom állami gázóriás pénzintézete, a Gazprombank, a Vnyesekonombank, valamint a különleges orosz állami mezőgazdasági pénzintézet, a Rosszelhozbank szerepel a feketelistán. A fegyverembargó az idén augusztus 1. előtt megkötött és érvényes szerződésekre nem vonatkozik, aminek legnagyobb haszonélvezője a korábban már két, 1,2 milliárd euró értékű hadihajó leszállítását vállaló Franciaország.
Az intézkedések összeállításánál az volt az elsődleges szempont, hogy az unió arányos választ adjon Oroszország lépéseire, a szankciók rugalmasak legyenek, valamint az esetleges válaszlépések a lehető legkevesebb kárt okozhassák az uniós tagállamoknak. Az intézkedések hatékonysága azonban kétséges. Elemzők egyetértenek abban, hogy a szankciók egyelőre nem jelentenek fenyegetést az orosz gazdaságra. Matematikailag Oroszország elegendő valutatartalékkal rendelkezik ahhoz, hogy legalább két évig kitartson a nyugati gazdasági büntetések nyomása alatt – hacsak nem esnek pánikba a befektetők. A 472 milliárd dolláros valutatartalék és a csaknem 1,5 ezermilliárd dolláros vagyon több mint elég a bankok, a vállalatok és a gazdaság életben tartásához a The Moscow Times szakértői szerint.
KELETEN A HELYZET FOKOZÓDIK
Luhanszknál teljes a blokád, nincs elég élelmiszerünk, benzinünk, még egy üveg vizet sem tudunk venni – ezekkel a drámai szavakkal fordult a világhoz a kelet-ukrajnai város polgármestere, Szerhij Kravcsenko.
A polgármester internetes honlapján kért segítséget. 50 ezer család maradt áramellátás nélkül, ötezer otthonban már napok óta nincs víz. Az üzemanyag elfogyott, a mentőautókba a magángépkocsikból töltenek át benzint. Az ukrán kormány hétfőn felszólította a keleti országrész lakóit, hogy hagyják el a szakadárok kezén lévő településeket. A terrorellenes művelet parancsnoksága humanitárius folyosókat jelölt ki, amely útvonalakon a civil lakosok elmenekülhetnek a harcok sújtotta Donyeck, Horlivka és Luhanszk településekről.
Az orosz fővárosban múlt szombaton pár százan Vlagyimir Putyin elnök politikáját éltették. Kiálltak a Krím megsegítése mellett – ez rubelmilliárdokat fog elnyelni. Már az utazás is drágább: augusztustól a Moszkva– Szimferopol vasúti járat már nem Ukrajnán át ér a félszigetre, hanem részben tengeri úton halad. A korábbi 24 órás utazás most 46 órán át tart.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu