Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Úgy volt, hogy veszek egy szép huszárfestményt Tokajban. Meg is alkudtam rá, el is mentem érte, de az eladó vállvonogatva, mindenféle szégyenkezés nélkül csak annyit mondott: jött egy ember és magával vitte. Így most dühös vagyok, morogva hajtok hazafelé.
Már bent járok Nyíregyházán, de megállít a piac melletti sorompó. Na, még ez is! – bosszankodom, s újságot veszek elő, hogy valahogy agyonüssem az időt, mert ez az a sorompó, ami negyedórát is lezárva szokott lenni. Előttem hosszú sor, mire majd elindul, tényleg rám esteledik, ráadásul szemerkél az eső, köd van, meg valami nyomasztó szürkeség – vacak egy élet!
Kihalt a külváros, a sorompón túl is csupán egyetlen ember botladozik a járdán. Illetve ott nincs is járda, de menni azért kell valahol, hát ő is a kövesút meg a düledező gyárkerítések közti hepehupás területen kerülgeti a tócsákat. Furcsán kacsázva jár, lábai meg-megrogynak, a kezeiben lévő botokkal tartja egyensúlyban magát. Most jött divatba nálunk is a síbotos síkvidéki túrázás, biztos ő is az új hóbort megszállottja – de pont itt a külváros gödrös, szemetes zugaiban?!
Megindulunk, egy régi vasüzem előtt érem utol. Vastag betonoszlop mögé húzódva várja, hogy elmenjen előtte a kocsisor, de így is le-lefröcskölik. Mögöttem már nincs senki, leparkolok hát mellette, lehúzom az ablakot, s megkérdem, merre megy. A városba, feleli. Jöjjön, beviszem, hajolok át a másik oldalra, s nyitom is ki az ajtót, de nem mozdul.
– Hát… nem is tudom – mondja bizonytalanul, s már bánom, hogy megálltam. Szegény fiú nem divatból csámpázik a két bottal: valami betegség támadhatta meg a lábát – de minek kell emlékeztetnem erre, van neki e nélkül is épp elég baja! Ki tudja, hányszor ugratták már be, hogy gyere, felveszünk, s mikor ő megpróbált szaporázni, az autósok röhögve elhajtottak.
Restelkedve indítom a motort, de ekkor az egyik mankóval int, s megindul az autó felé. Nem tudom, mit akarhat, de azért kinyitom előtte az ajtót, ő meg szuszogva beül. A két mankót a vállára hajtja, nyújtja a kezét, bemutatkozik. Nem úgy mondja a szavakat, mint mi, szatmáriak, nyírségiek: dél-dunántúli lehet, azok ejtik olyan kedvesenlágyan az e-ket. Az is, nagykanizsai. Pár hete költözött Nyíregyházára.
– Itt kaptam munkát – fészkeli el magát az első ülésen.
– A régi kaszárnyában működik egy kis szerelőüzem, olyan sérült embereket foglalkoztat, mint én is. Mert a kezem azért jó! – emeli fel mosolyogva mindkét kezét, s ellentétben a vékony lábakkal, két jó erős kart látok, azokkal valóban a legmakacsabb csavart is a helyére lehet parancsolni.
– Mennyi a fizetség?– kérdem.
– Majdnem száz. Százezer.
– És maga képes volt ezért ide eljönni a világ másik végéről? – nézek rá elképedve, de ő csak szelíden ingatja a fejét.
– Otthon kegyelemkenyéren tengődtem. Apám már nem él, szegény anyámnak ötvenvalahány ezer a nyugdíja, s még az elvált nővérem családját is segítenie kellett… úgyhogy nekem igazi megváltás ez a munka. Pláne úgy, hogy még szállást is kaptam. Igaz, a munkahely messze, de van busz meg két jó erős karom, elvisz bárhová.
Bent a városban, a piacnál szállt ki, mert holnap, holnapután hétvége lesz, magának kell főzni, s nincs otthon se hús, se krumpli. Mondtam neki, hogy megvárom, hazaviszem, de felemelte a két jó erős karját, és csak mosolygott, mosolygott. De oly felszabadultan, hogy teljesen elfeledtem, nekem tulajdonképpen haragudnom kéne – hiszen becsaptak a festményvásárnál.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu