Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mindenki vesztes. - Kelet-Ukrajnában a múlt héten aláírt tűzszünet ellenére most sincs béke. Oroszország és a Nyugat kapcsolatai mélypontra zuhantak. Újabb szankciókkal sújtják Moszkvát. A válaszlépés még várat magára.
Kép: Ukrainian soldiers inspect damaged tank on the outskirts of the southern coastal town of Mariupol September 6, 2014. Russian President Vladimir Putin and Ukraine's President Petro Poroshenko agreed on Saturday in a telephone call that a ceasefire in eastern Ukraine was generally holding but said further steps were needed to make it more durable. REUTERS/Vasily Fedosenko (UKRAINE - Tags: CIVIL UNREST CONFLICT MILITARY TPX IMAGES OF THE DAY) - RTR456IV, Fotó: © Vasily Fedosenko / Reuters
Alig száradt meg a tinta a múlt heti, Walesben megrendezett NATO-csúcstalálkozón Petro Porosenko ukrán államfő és az oroszbarát szakadárok közötti tűzszüneti megállapodáson, a fegyverek újra megszólaltak Kelet-Ukrajnában. Pedig az egyezség több szempontból is áttörést jelentett.
Az észak-atlanti katonai szervezet részéről a dokumentum megpecsételése egyúttal elismerése annak – amit Moszkva továbbra is tagad –, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. Eddig ezt illett másképp nevezni. A találkozón az is eldőlt, hogy Kijev nem kap közös NATO-támogatást.
A tagállamok egyénileg dönthetnek a katonai segítségnyújtásról, ami egy Oroszországnak címzett hadüzenettel érne fel, így vajmi kevés segítségre számíthatnak az ukránok. A szervezet ugyanakkor arról is döntött, hogy gyors reagálású alakulatot telepít Lengyelországba. A NATO régóta készült már hasonló jellegű bővítésre a térségben, a mostani konfliktushelyzet kedvez e „projektnek”.
A pénteki fegyvernyugvás ellenére hétfőn már Donyecket és az Azovi-tenger partján lévő Mariupol kikötőváros peremvidékét lőtték az oroszbarát szakadár erők. A háborús hírekre reagálva megszületett az Európai Unió döntése az újabb, Oroszországot sújtó szankciókról.
Bár még nem hivatalos, annyi azonban kiszivárgott, hogy bővítették azt a listát, amelyre a beutazási tilalommal és az unióban található vagyonuk befagyasztásával sújtottak szerepelnek. Az újabb rendelkezések is orosz vállalatok tőkepiaci hozzáférését, a hadiipart, a polgári és katonai célra is alkalmazható eszközöket és az olajipari technológiát érintik. A tilalmakkal hatalmas károkat okoz egymásnak az unió és Oroszország. Előbbi gazdasági bővülésének negyedét, a német növekedésnek akár több mint felét elvihetik a Moszkva ellen irányuló megszorítások. Az orosz gazdaság sem jön ki jól a háborúsdiból: gazdasága már idén visszaeshet, és a Kremlnek magas inflációval kell számolnia.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu