Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Másfél héttel a Skócia hovatartozásáról szóló népszavazáshoz közeledve megfordult a trend, többségbe kerültek az elszakadáspártiak. London egyszerre fenyeget és ígérget.
Kép: Image: 0205063315, License: Rights managed, Scottish First Minister Alex Salmond meets with Scots and other European citizens to celebrate European citizenship and "Scotland's continued EU membership with a Yes vote" at Parliament Square in Edinburgh., Place: UK, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Press Association, Fotó: Profimedia-Red Dot
Aye – a skót nyelvben így mondják az igent. Alig egy hét múlva, a függetlenségi népszavazáson kiderül, ez lesz-e a skótok válasza a Londontól való elszakadást firtató kérdésre. Egy friss felmérés – az évek óta tartó kampányban először – most az elszakadáspártiak fölényét mutatja. Alex Salmond, a skót függetlenségi népszavazás atyja, jelenlegi miniszterelnök 2007-es megválasztásakor talán maga sem gondolta komolyan, hogy nacionalista ötlete valaha is ilyen közel kerül a megvalósuláshoz.
A YouGov közvélemény-kutató felmérése szerint a megkérdezettek 47 százaléka támogatja a kiválást az Egyesült Királyságból, 45 százalék továbbra is annak része kívánna maradni.
A hír hatására a hét elején tízhavi mélypontra zuhant az angol font, amelyhez a londoni vezetés amúgy foggal-körömmel ragaszkodik, mondván, ha távoznak a skótok, nem tarthatják meg az angol fizetőeszközt. Érthető ez, hiszen Londonnak nem érdeke, hogy a font kikerüljön a brit jegybank hatásköre alól.
De nem a pénznem az egyetlen vitapont. Az EU-tagság kérdésével együtt az sem eldöntött, hogy a Nagy-Britannia számára biztosított uniós források mekkora hányadára számíthat az edinburghi vezetés.
Az elszakadás nemcsak gazdasági kérdés, a brit nagypártok támogatói bázisa is alaposan átrendeződne ennek hatására. A függetlenedés érzékenyen érintené a Skócia-szerte népszerű Munkáspártot, ami pedig a konzervatívokat illeti, akár David Cameron miniszterelnök székébe is kerülhet a kiválás. Az eredmény hallatán kétségbeesett ígérgetésbe kezdett a brit vezetés. Georges Osborne pénzügyminiszter a hatáskörök szélesítésével próbálja rávenni a választókat a „Nae” – magyarul „nem” – beikszelésére.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu