Csalódások évei után: ritka kincsek a befektetéseink között

Nem az arany, ami fénylik! - A válság éveiben sokan csalódtak a korábban népszerű befektetési eszközökben. Csalódtak a részvényekben, de számos ország államkötvényének biztonságosságába vetett hit is megrendült. Ám mivel a biztonságérzetre szükségük volt, így előkerült az arany és a svájci frank mint végső menedék. Ez idő tájt itthon is sűrűbben bukkantak fel a hirdetések között az aranyat népszerűsítő reklámok.

Ország-világVeseta Nándor2014. 09. 26. péntek2014. 09. 26.
Csalódások évei után: ritka kincsek a befektetéseink között

Az arany ára pedig teljesítette a hozzá fűzött reményeket: ahogy egyre többen kerestek benne vigaszt, úgy emelkedett újabb és újabb csúcsokra.

Legnépszerűbb nemesfémünk dicsősége azóta megkopott. Legutolsó csúcsa óta három év telt el, a világgazdaság normalizálódásával a legtöbben újra a hagyományos befektetések felé fordultak.

A ciklikusság hullámvasútján most a főbb részvényindexek emelkedtek újabb és újabb magasságokba.

Az arany árát a javuló gazdasági kilátások mellett a dollár erősödése is mérsékli, csakúgy, mint a globális aranykereslet visszaesése. Kína már nem vesz annyi aranyat, mint a válság éveiben, India pedig importvámokkal fékezte meg az „aranylázat”. A globális aranykereslet az idén 16%-kal csökkent, ezen belül az aranyrudak és aranyérmék kereslete 56%-kal zuhant. A kínai ékszerészek is apadó forgalomról számoltak be, a legnagyobb ékszerpiacon az idén 22%-kal kevesebb aranyat értékesítettek, mint tavaly.

Akik továbbra is a nemesfémek csillogásában és az általuk nyújtott biztonságérzetben hisznek, számukra a világgazdasági ciklus felívelésekor az arany helyett szerencsésebb választásnak bizonyulhat az ezüst vagy a palládium. Ezek a nemesfémek – amellett, hogy az aranyhoz hasonlóan menedékül szolgálnak vészterhes időkben – az ipar számára is fontos nyersanyagok, így a gazdasági növekedés gyorsulásával a keresletük nem csökken, ellenkezőleg.

Míg az éves aranytermelés ipari célú felhasználása 10-12% között ingadozik, addig az ezüst esetében ez az arány meghaladja a 60%-ot. Az ezüstöt elektromos és hővezető képessége, szilárdsága viszonylag magas ára ellenére is népszerűvé tette az elektronikában és az autóiparban egyaránt. A hagyományos fotóiparban fényérzékenysége miatt szerették, de használják fogtöméshez, tükörkészítéshez, de még „esőcsináláshoz” is (ezüst-jodid).

A palládium az egyik legritkábban fellelhető nemesfém. A felszínre hozott mennyiség 80%-a Oroszországban vagy Dél-Afrikában kerül napvilágra, a világ többi részének kitermelése elenyésző. Éves bányászatának csupán 10%-a kerül ékszerekbe vagy páncélszekrényekbe, 90%-a az iparban hasznosul. Előnyös tulajdonságai között kiemelhető szilárdsága, korrózióállósága, magas olvadáspontja, kiváló vezetőképessége és alakíthatósága. Az ezüsthöz hasonlóan az autóipar hasznosítja a legnagyobb mennyiségben (főként a katalizátorokban találkozhatunk vele), emellett az elektronika, a vegyipar és kisebbmértékben a fogászat dolgozik vele (ezüsttel ötvözve fogpótlás készül belőle). Ritka előfordulása és nagy kereslete miatt a többi nemesfémhez képest igen magas arányban hasznosítják újra: az éves forgalom negyede nem a föld alól kerül a világpiacra.

Nem csupán az ünnepi asztalon, hanem befektetéseink között is lehet helye a föld e ritka kincseinek.

Ha érdekli az árupiacok izgalmas világa, keressen minket!

Szerzőnk, Veseta Nándor a Geopro munkatársa (www.geopro.hu).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek