Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csapadékban nem szűkölködött a természet az idén, bár az eloszlásával akadtak komoly problémák. Ahogy a nyári eső elmosta a jó minőségű búzára várók reményeit, a szeptemberi esőzések miatt már a kukoricatermesztők is törhetik a fejüket.
Kép: Kiskunfélegyháza, 2006. október 10. Kukorica betakarítás Bács- Kiskun megyében. Fotó: Ujvári Sándor
Eddig a kukorica minőségével és mennyiségével nem voltak gondok. A hektáronkénti átlaghozam bőven 8 tonna felett alakulhat. Amennyiben még sokáig esik, akkor nem csupán az okoz többletköltséget, hogy a néhol 20% feletti nedvességtartalmat a betakarítás után 14% alá kell csökkenteni (ez tonnánként hozzávetőleg 2500 forintos pluszköltséget jelenthet), de az esetleges szártőkorhadás már a termést is veszélyeztetheti. A költségekre az idén különösen kényes a gazda: a kukoricatermés világszerte rekordokat döntöget, emellett még a tavalyi terméstől is dagadnak a raktárak. S ha ez mind még nem lenne elég az árak zuhanásához, hozzá jön az is, hogy a takarmánypiacon az európai búzatermesztők is aktívvá váltak, miközben malmi minőségű búzából a vártnál kevesebbet arattak.
Az itthoni kukoricaárak a szabad piacon tonnánként 37 ezer forint alá csökkentek. A Budapesti Értéktőzsdén a decemberi szállítású takarmánykukorica ára 15-én, hétfőn délután 37,5 ezer forint volt – egy hét alatt 600 forinttal ment lejjebb. (A tőzsdei forgalomba kerülő termény nedvességtartalmának is 14,5% alatt kell lennie.) Szintén mérséklődtek a márciusi (38,8 ezer) és a májusi (41,4 ezer) szállítású kukoricaárak, de aki képes megoldani a termény tárolását, jobban járhat, mintha a szántóföld mellől adja el.
A világ más részein körbenézve is hasonló a helyzet. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) múlt heti jelentése a terméshozamok további emelkedéséről számolt be. A legfrissebb adatok szerint a hektáronkénti átlaghozam az egy hónappal korábbi becslést negyed tonnával meghaladva, 10,8 tonnára emelkedhet. Ami azt jelenti, hogy az idei rekordtermés 9 millió tonnával tovább hízik, elérve a 365,6 millió tonnát. Hatalmas számok ezek. És valóban: a helyi termelők növekvő eladásai napról napra lejjebb szorítják a tengeri árát a chicagói börzén.
Az olcsó árak valamelyest növelik az ipari és takarmányozási célú keresletet, de a jelenlegi bőséges árutöbblet még a jövő évi árakat is nyomás alatt tartja. Javultak a brazil gazdák kilátásai is, csaknem egymillió tonnával nagyobb az előrejelzés az egy hónappal korábbi adathoz képest, míg Szerbiában 300 ezer tonnával nőttek a várakozások.
A kínai szárazság viszont igencsak helybenhagyta az ázsiai kibocsátást, a világ legnépesebb országának a korábban előre jelzetthez képest 5 millió tonnával többet kell külföldről beszereznie.
A nagy meleg és a szárazság nyomot hagyott az orosz és ukrán termőföldeken is, ami egy-, illetve félmillió tonnával csökkentette a terméskilátásokat.
A tartósan alacsonynak ígérkező árak miatt az argentin gazdák (ott már hamarosan tavaszodik) jóval kisebb területen terveznek kukoricát ültetni, becslések szerint emiatt a jövő évi termés akár 3 millió tonnával is elmaradhat az ideitől. Nem nehéz megjósolni, hogy jövőre sokan döntenek hasonlóan.
A globális búzakészletek szintén a tervezettnél gyorsabban nőttek: 3,9 millió tonnával emelkedett a termésbecslés. Kínában és Ukrajnában egyaránt kétmillió tonnával, Kanadában pedig 0,8 millió tonnával több kenyérgabona termett.
A világ búzatermelése várhatóan elérheti a 720 millió tonnát – mondanunk sem kell: újabb rekordról van szó! A főbb termőterületekről egyedül Ausztráliában jelentettek félmillió tonnás visszaesést az északkeleti országrészre beköszöntő tartós szárazság miatt.
Ha érdekli az árupiacok izgalmas világa, keressen minket!
Szerzőnk, Veseta Nándor a Geopro munkatársa.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu