Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Elsöprő erővel támad az Ebola. Fenyegetett az egész világ.
Nyugat-Afrika Ebola sújtotta országaiban a félelem az úr: a járvány eddig már több mint 1900 halálos áldozatot követelt, a fertőzöttek számát pedig megbecsülni sem tudják. Sierra Leonéban, Guineában, Nigériában és Libériában az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint mindössze egy-két orvos jut 100 ezer lakosra. Sok helyen azonban üresen állnak az orvosi rendelők és az egészségügyi állomások, mert ha van is személyzet, közülük sokan a fertőzéstől való félelmükben nem mennek munkába.
Aggodalmuk nem alaptalan: eddig több mint 120 orvos, nővér és más egészségügyi dolgozó esett áldozatául a kórnak. Az érintett országok lakosai közül eközben mind többen veszítik életüket amúgy gyógyítható betegségekben – például maláriában vagy hasmenéssel járó fertőzésekben – amiatt, hogy a rendelkezésre álló szűkös orvosi kapacitást a járvány megfékezése köti le – adta hírül az Orvosok Határok Nélkül segélyszervezet. Margaret Chan, a WHO igazgatója figyelmeztet, hogy a gyorsan terjedő járvány megállítása csak nemzetközi összefogással sikerülhet. Nemcsak egészségügyi személyzetből, hanem orvosi eszközökből és védőfelszerelésekből is nagy a hiány.
Az Európai Unió a napokban újabb 140 millió euró értékű intézkedéscsomagot állított össze az Ebola ellen küzdő országok megsegítésére. Az összeg tetemes részét az orvosok és ápolók támogatására fordítják, de jut belőle a vírus kimutatására alkalmas laborok felállítására és a járvány ellen küzdők képzésére is.
Japán kutatók közben olyan új módszert fejlesztettek ki, amellyel fél óra alatt megállapítható egy vérmintáról, hogy tartalmazza-e a kórokozót vagy sem. Az új eljárás nem csak gyorsabb, mint a jelenlegi tesztek, de olcsóbb is: csupán egy kisebb akkumulátorral működtethető melegítő berendezés szükséges hozzá. Jó hír az is, hogy a napokban elhagyhatta a londoni kórházat az a férfi, aki Sierra Leonéban fertőződött meg, s a ZMapp nevű kísérleti gyógyszerrel kezelték. A szakemberek azonban óvatosak, mivel a szer hatékonyságát még nem bizonyították megfelelően. Biztató azonban, hogy nemrég 18 megfertőzött majmon tesztelték a hatását, s valamennyi állat meggyógyult.
A vérellátók nemzetközi csoportja azt javasolja, hogy a korábbi afrikai Ebola-járványok több ezer túlélőjének vérét használják fel a további kísérleti gyógyszerek előállításához, amiben a fertőzésből felgyógyultak vérében lévő antitestek segíthetnének. Az emberi immunrendszer azért termel antitesteket, hogy azok felvegyék a harcot az idegen anyagok (például a vírusok) ellen, és aktiválódik, ha kórokozó támadja meg a szervezetet. Ha leküzdi a betegséget, akkor az azt okozó anyagot, illetve az ellene felhasználható antitestet megjegyzi.
Egyes vélemények szerint a világ katasztrofálisan rosszul reagált a Nyugat-Afrikát sújtó Ebolára, sokan ezért feleslegesen halnak meg. Az összefogás jelei azonban már mutatkoznak. Szakértők szerint így is legalább még hat-kilenc hónapig tart, míg sikerül megfékezni a minden eddiginél súlyosabb járványt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu