Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Világelsőnek számít az állatok között az a mélytengeri polip, amelyik négy és fél évig őrizte petéit Kalifornia közelében.
Kép:
Ezzel a teljesítménnyel a Graneledone boreopacifica elnevezésű polipfaj abszolút rekorder. Amerikai kutatók 2007 májusa és 2011 szeptembere között összesen 18 merülés alkalmával figyelték meg a tengeri élőlényt a Monterey mélytengeri kanyonban. A polip a kanyon feneke közelében, 1400 méteres mélységben telepedett le a 3 fokos vízben, hogy kiköltse körülbelül 160, könnycseppalakú tojását.
A Monterey-öböllel foglalkozó kutatóintézet munkatársai egyszer sem észlelték, hogy a nőstény polip elhagyta volna fejlődő utódait vagy evett volna bármit is – még az előtte elúszó-elmászó rákok és más zsákmányállatok sem keltették fel az érdeklődését, hacsak nem veszélyeztették a petéket. Az évek alatt az áttetsző peték növekedtek, a polip pedig fogyott, bőre megereszkedett és sápadt lett – számoltak be tapasztalataikról a kutatók. Mivel ilyen sokáig fejlődnek, a kikelő kispolipok azonnal képesek magukról gondoskodni, kisebb zsákmányra vadászni. A legtöbb nőstény polip életében csak egyszer rak petéket, s körülbelül az utódok kikelésével egy időben elpusztul. Bár a mélytengeri állatok hosszú távú megfigyelésére csak ritkán adódik lehetőség, a kutatók szerint a hosszú költési időszak a mélyben általános lehet. Amikor a mélytengeri szondával utoljára jártak a polipnál, addigra mindegyik kispolip kikelt – de az állat már eltűnt. Ez az anya is elpusztulhatott az ivadékok világra jötte után.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu