Több mint gyerekjáték - nem is szabad csak úgy röptetni!

Ha jártak már nagyobb szabadtéri rendezvényen, egészen biztos, hogy találkoztak vele. Végeredményben repülő modell: olyan, mint valami játékszer az utóbbi években egyre több területen használatos drón.

Ország-világO. Horváth György2014. 09. 22. hétfő2014. 09. 22.

Kép: Drón helikopter Szántóverseny Sárbogárd mezőgazdaság mezögazdaság földmüvelés földművelés foldmuveles traktor szantas szántás munka a szántóföldeken 2014.08.30. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Több mint gyerekjáték - nem is szabad csak úgy röptetni!
Drón helikopter Szántóverseny Sárbogárd mezőgazdaság mezögazdaság földmüvelés földművelés foldmuveles traktor szantas szántás munka a szántóföldeken 2014.08.30. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Akárki vehet egy egyszerűbb modellt a boltokban, amihez csak egy minikamerát, egy kis adattárolót vagy rádióadót kell szerkeszteni, s máris indulhat a felderítés.

Feltéve, ha van rá engedélyünk. Mert ha nincs, jól megbüntethetnek minket. Az apró kamera vagy egy kapcsolt memóriaegységbe, vagy továbbított jelként egy földi vevőbe – általában számítógépbe – küldi azt a képet, amelyet felülről lát. Nos, éppen e két funkciójával akadhat probléma.

Ugyanis csak úgy repkedni az éterben, ráadásul még fotózni, filmezni is – nem szabad! Ezt sokan nem tudják: ha rajtakapják a reptetésen, jól meg is büntetik. A minap éppen egy profi járt így: a kincstári tévé egyik operatőre készített egy balesetről felvételeket egy drónnal, s mivel a tévésnek a használatára nem volt engedélye, 100 ezer forintos pénzbírságot szabtak ki rá. De honnan is kell engedélyt kérni?

Egyrészt, mert a légteret használja az ember, a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól, ha magánterület felett repülünk, akkor a terület tulajdonosától; s mivel felvételek is készülhetnek, még a Katonai Légügyi

Hatóságtól is engedélyt kell szerezni.

A technika annyira új a hétköznapokban – katonai célra már régóta használják –, hogy a szabályozás sem egyértelmű, ezért jogszabályokat kell alkotni és módosítani.

A drónok ugyanis ma már nemcsak egyszerű felvételekre alkalmasak – mint egy tv-közvetítés vagy légi fotók készítése –, hanem például mezőgazdasági, vízügyi, geográfiai célokra is. Egy több tíz-, netán százhektáros táblát fejlettebb növényi stádiumban már nem lehet bejárni, megközelíteni. A drón viszont képes erre, így könnyen kideríthető, milyen esetleges megbetegedések indultak el a belső területeken, van-e tápanyaghiány stb.

A drónok használata ugyanakkor a magánéletünket is sértheti, hiszen velük akárki feltérképezheti kertjeinket, ahol, mondjuk, éppen napozunk, sütögetünk vagy netán verejtékezve ásogatunk. A szabályozásra tehát ezért is szükség van.

A szabályozatlanság miatt kérdéses a repülőmodellezés ügye is. Igaz, ezek általában nem rendelkeznek kamerával, de ugyanígy a légteret használják, akár veszélyes üzemnek is tekinthető egy 20 kilós modell, mely képes a 80-100 kilométeres sebességre is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek