Újjászületés csak engedéllyel

Amikor valaki meghal, akkor csak a fizikai teste hal meg, a lélek új testbe költözik, azaz reinkarnálódik – így tartják a tibeti buddhizmus, a lámaizmus hívei. Eddig a tibetiek a sorsuk, azaz a karmájuk szerint reinkarnálódhattak, ám ezután ezt már nem tehetik: a diktatúrák történetének legabszurdabb rendeletével Kína kormánya ezentúl csak az általa kiadott engedély birtokosainak engedélyezné az újjászületést.

Ország-világ (farkas)2014. 09. 19. péntek2014. 09. 19.

Kép: The Dalai Lama smiles as he leaves after an interview with The Associated Press at his office in Dharamsala, India, Friday, May 7, 2010. The Tibetan leader warned that his people's exile movement must press forward with its talks with the Chinese government despite years of negotiations that have resulted in almost no progress. The Dalai Lama warned it could be decades until any benefits are obvious. (AP Photo/Kevin Frayer), Fotó: Kevin Frayer

Dalai Lama
The Dalai Lama smiles as he leaves after an interview with The Associated Press at his office in Dharamsala, India, Friday, May 7, 2010. The Tibetan leader warned that his people's exile movement must press forward with its talks with the Chinese government despite years of negotiations that have resulted in almost no progress. The Dalai Lama warned it could be decades until any benefits are obvious. (AP Photo/Kevin Frayer)
Fotó: Kevin Frayer

Az állami vallásügyi hivatal szerint a szeptember elsején érvénybe lépett törvény – mely szigorúan szabályozza a lélek vándorlását és az azt megelőző eljárást – fontos előrelépés a reinkarnáció intézményesítésében.

A valóság azonban az, hogy a kínaiak szeretnék csökkenteni a mindenkori dalai láma befolyását, akik sorában a tizennegyedik Tendzin Gyaco (képünkön) a tibeti buddhizmus jelenlegi legmagasabb rangú tanítója, Tibet vallási és politikai vezetőjének tekintik, ami őt gyakorlatilag Tibet uralkodójává, egyben államfőjévé teszi. A dalai lámák a fővárosból, Lhászából igazgatták az országot egészen 1959- ig, amikor a kínai megszállás elől Tendzin Gyacónak Indiába kellett menekülnie.

A most hetvenkét éves tibeti vezető többször is hangsúlyozta, hogy addig nem szeretne Tibetben újraszületni, míg országa Kína ellenőrzése alatt áll. A pekingi kormány jogszabálya azonban kimondja: egyrészt Buddha reinkarnációja engedély nélkül törvénytelen és érvénytelen, másrészt pedig a kormány a külföldön élőknek nem ad reinkarnációs engedélyt.

A mélyen vallásos tibetieknek tehát két dalai lámájuk is lehet a nem túl távoli jövőben: egy, akit a buddhista szerzetesek neveznek meg, s a másik, akit a pekingi kormány választ. Ami éppen olyan abszurd, mintha egy időben két pápa vezetné a katolikus egyházat. Igaz, ez régebben párszor előfordult…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek