Vérfürdő tűzszünet idején

Harcos kedvük töretlen. - Bár hivatalosan sem az orosz, sem az ukrán fél nem mondta fel a néhány hete megkötött tűzszünetet, a múlt vasárnap a válság eddigi legvéresebb napjaként vonul be a krónikákba.

Ország-világM. M.2014. 09. 19. péntek2014. 09. 19.

Kép: Children ride the motorcycle of an armed pro-Russian militant in the eastern Ukrainian city of Lugansk on September 14, 2014 during the celebration of the day of the city. After months of bombardments that left them short of water, power and basic supplies, many residents of the eastern Ukrainian city of Lugansk breathed a sigh of relief at the arrival of desperately needed aid. AFP PHOTO/ALEX INOY, Fotó: ALEX INOY

-
Children ride the motorcycle of an armed pro-Russian militant in the eastern Ukrainian city of Lugansk on September 14, 2014 during the celebration of the day of the city. After months of bombardments that left them short of water, power and basic supplies, many residents of the eastern Ukrainian city of Lugansk breathed a sigh of relief at the arrival of desperately needed aid. AFP PHOTO/ALEX INOY
Fotó: ALEX INOY

A hétvégén Donyeck nemzetközi repülőterénél zajlottak a legnagyobb összecsapások. A harcok kiújulásában az is közrejátszhatott, hogy épp előző nap léptek életbe az Oroszországgal szembeni uniós és amerikai szankciók. Valerij Heletej ukrán védelmi miniszter eközben bejelentette, hogy a NATO néhány tagországa megkezdte a fegyverszállítást Ukrajnába. Oroszország – amely a Vöröskereszt közreműködése nélkül újabb, több mint kétszáz kamionból álló segélykonvojt indított Ukrajna területére – aggodalommal figyeli a hadi készülődést. „Virágzó, semleges és baráti Ukrajnát akarunk” – nyilatkozta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.

Az elmúlt napok eseményeinek hatására gyakorlatilag kikerült az ukrán kormány fennhatósága alól a két ország közötti határ mentén fekvő területek jelentős része, Luhanszktól az Azovi-tenger partjáig.

Nyugati elemzők szerint Oroszország egy olyan állam terveit vázolta fel Ukrajna déli és keleti részein, amelyen keresztül nyomást gyakorolhatna a kijevi kormányra, ahogyan azt Grúzia és a két szakadár terület – Abházia és Dél-Oszétia – esetében is tette.

Mások úgy látják, hogy Putyin, aki már áprilisban használta a Novorosszija (Új-Oroszország) kifejezést a délkelet-ukrajnai területek megnevezésére, még ennél is tovább akar menni.

A legborúlátóbb forgatókönyv szerint Moszkva súlyos harcok árán uralma alá hajtja Ukrajna teljes keleti részét, Kijev fennhatósága pedig csak a Dnyeper folyó jobb partján fekvő területekre terjedne ki. Hogy mindez valóban megtörténik- e, nem tudni. A világ – főképp az orosz gáztól függő Európa – tél közeledtén egyelőre a gazdasági szankciókra adandó moszkvai válaszlépésektől tart.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek