Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A különféle televíziós csatornák immár évtizedek óta ellátnak, sőt elárasztanak minket, nézőket olyan műsorokkal, amelyek azon kívül, hogy – jó esetben – elszórakoztatnak, felvidítanak bennünket, a közjót is szolgálják azzal, hogy új tehetségeket fedeznek fel s tesznek néhány hét vagy hónap alatt ismertté, népszerűvé.
Igaz, olyanokat is, akiknek a tehetsége, valamiben kiváló, kiemelkedő volta idővel megkérdőjeleződik, csillogása talminak bizonyul – de állócsillagokat, valódi óriásokat is, akiknek híre-neve nemhogy elhalványulna, hanem az évtizedek folyamán még növekszik is.
Én azonban a továbbiakban nem e vetélkedők, tehetségkutatók típusairól vagy hőseiről, esetleg antihőseiről ejtek szót, hanem azokról, akiknek az ilyen-olyan versenyeken szereplők énekesi (X-Faktor, Megasztár), táncbeli (Szombat esti láz) vagy bármi egyéb (Csillag Születik) tevékenységének elbírálása a feladatuk. Vagyis a zsűrizőkről szólok, mert érdekes furcsaságra figyeltem fel tevékenykedésükkel és a megnevezésükkel kapcsolatban.
Azt vettem észre, hogy némi zavar van kialakulóban a zsűri jelentése körül. Ez nemzetközi szó, amely hozzánk az angolból került – esetleg francia közvetítéssel – a XVIII. század végén, s amely általában bírálóbizottságot, a sportban ennek megfelelően versenybizottságot jelent.
A zsűriben, azaz a zsűrizésben részt vevő tagokat a zsűritag szóösszetétellel szoktuk emlegetni. Néhány éve azonban azt tapasztalom, hogy akadnak, akik a zsűri tagjait külön-külön is zsűrinek nevezik. Egy épp most befejeződő főzővetélkedőben pl. az egyik „konyhafőnök” így töpreng magában az általa választott étellel kapcsolatban: „Van benne egy kicsi csavar, amivel egy-egy zsűrit le lehet nyűgözni.” Mivel a verseny zsűrije három tagból áll, séfünk nyilván erre gondol: ’egy-egy zsűritagot’.
Nem is halad járatlan úton. Egy internetes fórumon pl. azt olvashatjuk, hogy egy bizonyos vetélkedő „sorrendje még korántsem végleges, mivel mindegyik zsűri még plusz öt ponttal gazdagíthat egy-egy választott párost”. Egy másik, e formájában szinte humoros idézet pedig ez a hozzászólás: „nem lennék egyik zsűri felesége sem”.
Kedves csetelők, kedves riporterek, tudósítók! Ha nem létezne zsűritag szavunk, magam javasolnám, hogy családtag, csoporttag stb. szavaink mintájára alkossuk meg, mivel e szó hiánya akár félreértéseket is okozhat nyelvhasználatunkban. De ha él és remekül szolgál bennünket, miért gyengítenénk, csorbítanánk kifejezési lehetőségeinket? Ha családtagjainkat sem emlegetjük családként, akkor a bírálóbizottság egy-egy tagját se tituláljuk zsűrinek, hanem legyen ő továbbra is zsűritag!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu