Egy betonszörny megszépült - mi lesz a maradék százöttel?

Így terem a kilátó. - Földmérési célból emelték a betonhengereket – hivatalos nevükön geodéziai mérőtornyokat – a hetvenes években. Rendeltetésüket azóta jórészt betöltötték, napjainkban legfeljebb tájékozódási irányadónak használják őket. S mivel általában húsz méternél is magasabb építményekről van szó, a kilátás érdekében sokan felkapaszkodnak rájuk – még ha ez veszélyes és szigorúan tilos is.

Ország-világHardi Péter2014. 10. 18. szombat2014. 10. 18.

Fotó: Drexler Szilard

Egy betonszörny megszépült - mi lesz a maradék százöttel? Fotó: Drexler Szilard

A csóványosi geodéziai torony azonban a tilalom alól immár kivétel, ugyanis a 938 méterrel a tengerszint fölé magasodó, 1978-ban épített torony köré a napokban átadott kilátót építettek. Az Országos Kéktúra útvonala mentén lévő 23 méter magas tornyot előbb acélvázzal megerősítették, majd vörösfenyővel bevonták. Az építményt a „Nyugattól keletig a nógrádi erdőkben” program keretében alakították át. Összköltsége 505 millió forint, amiből tellett a katalinpusztai látogatóközpontra és a somoskői vadasparkra is.

A kilátó tetejére 133 lépcső vezet. Aki nem sajnálja a fáradságot, annak jutalma a magával ragadó panoráma: tetejéről tiszta időben a Magas-Tátra csúcsai is láthatóak.

Most már csak az a kérdés, hogy a maradék százöt betonszörnyet mikor állítják a bakancsos turizmus szolgálatába.

Hardi Péter

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek