Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A norvég idősek érzik a legjobban magukat – legrosszabbul pedig a hatvan éven felüli afgánok. Stílusosan az idősek világnapjára időzítve jelent meg ez a 96 országban végzett felmérés, amely azt jósolja, hogy 2050-re 40 országban a lakosság majd’ egyharmada lesz idősebb hatvanévesnél. Vajon elbírják-e a jelenlegi nyugdíjrendszerek a társadalom rohamosan gyorsuló elöregedését? A válasz: nem. Világszerte a megoldáson elmélkednek, számításokkal kísérleteznek, vagy már be is vezettek bizonyos megszorításokat. Úgy tűnik, a 70 éves nyugdíjkorhatár nálunk sem fikció...
Kép: Nyugdijas idös öreg nyugdíjas idős öreg 2014.10.06. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu
Jövedelembiztonság, egészség, személyes képességek és támogató környezet – ezt a négy területet vizsgálta és vetette össze az a felmérés, amelyet az interneten, a helpage.com honlapon bogarászhatunk angol nyelven. E négy szempont alapján Norvégiában a legjobb az idősek élete, de nem sokkal marad el Svédország, Svájc, Kanada és Németország. Mi, magyarok a lista tanúsága szerint az abszolút középmezőnyben, a negyvenhatodik helyen állunk – a chilei, a panamai, a Costa Rica-i, a thaiföldi, de még a vietnami és a romániai nyugdíjasok is jobban élnek, mint mi. Nálunk viszont egy fokkal jobb a helyzet, mint Szlovákiában.
A beszámoló arra is felhívta a figyelmet, hogy 2050-re a Föld népességének egyötöde lesz 60 év feletti. A felmérésben szereplő 96 országból 40-ben még súlyosabb az arány: a lakosság 30 százaléka lesz túl a hatodik ikszén.
Alapvetően persze örömteli hír, hogy egyre több ember éli meg az idős kort – köszönhetően a folyamatosan javuló egészségügyi ellátásnak, az egészségesebb táplálkozásnak, a jobb higiéniai viszonyoknak, a javuló gazdasági helyzetnek.
Mindezek hatására az elmúlt fél évszázadban megduplázódott a várható életkor: ötven éve 33(!) életévre számított egy ember, ma 66 évre. Csakhogy az idősek számának növekedését nem kíséri a születések számának emelkedése. Sőt, a fejlett országok többségében éppen ellenkező a tendencia: folyamatosan csökken az újszülöttek száma. Ebből pedig egyenesen következik a társadalmak elöregedése, ami nehezen megoldható kihívás elé állít számos államot. Hogyan gondoskodjanak azokról, akikről nem gondoskodik a családjuk, akiknek nincsenek megtakarításai, és akik minimális nyugdíjból élnek?!
A fejlettebb országokban már évtizedek óta napirenden van a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának kérdése. A kormányok, több-kevesebb sikerrel, számos eszközzel élnek: ilyen többek között a nyugdíjkorhatár emelése, az előrelátó öngondoskodás szorgalmazása, az élethosszig tartó tanulás ösztönzése és a nyugdíjaskorúak munkavállalásának támogatása.
Egyet nem engedhet meg magának sem az állam, sem az egyén: a tétlen várakozást.
Összeállította:
Szijjártó Gabriella
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu