Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csaknem 24 órán át tartotta izgalomban a közvéleményt a minap az a hazánkban tanuló nigériai diáklány, akit Ebola-fertőzés gyanújával szállítottak egy óbudai kollégiumból a budapesti Szent László kórházba.
Kép: Pécs, 2014. szeptember 26. Speciális, az Ebola-vírussal megfertőződött betegek ápolása közben is használatos védőfelszerelés egy mentőtiszt hallgatón a pécsi sürgősségi napok rendezvényén 2014. szeptember 26-án. MTI Fotó: Sóki Tamás, Fotó: Sóki Tamás
Szerencsére kiderült, hogy vaklárma volt: a lány maláriától lázasodott be, már hazaengedték a trópusi betegségek osztályáról. Szeptember közepén Debrecenben keltettek riadalmat egy ugyancsak nigériai férfi Ebolára utaló tünetei, de ő is maláriásnak bizonyult.
Nyugat-Afrikában – főként Guineában, Libériában és Sierra Leonéban – február óta eddig körülbelül 3000-en haltak meg a vérzéses lázban, és több mint 6200 megbetegedést jegyeztek fel. Nigériában szerencsére már sikerült megfékezni a járványt. A vírus 373 egészségügyi dolgozót is megfertőzött, közülük 208-an vesztették életüket. – Libériában két orvos jut 85 ezer emberre.
A helyi egészségügyi központban mindössze tucatnyi ágy van, a betegeket kénytelenek vagyunk a folyosókon, matracokon elhelyezni – panaszkodott a CNN-nek dr. Gobee Logan, a központ igazgatója. Így a felszerelések és az elkülönítő szobák hiánya miatt azok is elkapják a vírust, akik nem az Ebola miatt kerülnek be a kórházba.
Orvosokat, tábori laboratóriumokat, védőöltözékeket, fertőtlenítőszereket, valamint alapvető műszaki berendezéseket, például áramfejlesztőket kell a járvány sújtotta országokba küldeni, méghozzá sürgősen – figyelmeztetnek a szakértők. A térségbe megérkezett az amerikai hadsereg, hogy logisztikai segítséget nyújtson ivóvíz, élelem, gyógyszerek és kórházi ágyak formájában. Az Európai Unió eddig 150 millió dollárt ajánlott fel, a Világbank pedig 400 millió dollár támogatást ad. Hazánk felsőoktatási intézményeiben több száz nyugat-afrikai diák tanul, így felmerülhet a kérdés: mit tegyünk, ha közülük lázas, köhögő, influenzaszerű tüneteket mutató emberrel találkozunk?
Csekély a valószínűsége annak, hogy Magyarországra behurcolják az Ebolát – olvashatjuk az ÁNTSZ közleményében.
A fertőzés kockázata még az érintett területeken élők vagy az odautazók esetében is nagyon alacsony. A vírus nem terjed a tünetmentes személyekkel való érintkezés útján, nem lehet megfertőződni például pénz vagy élelmiszerek megérintésétől, de még egy uszoda medencéjében sem. Az Ebola-vírus az influenzával ellentétben nem terjed cseppfertőzéssel vagy szúnyogok közvetítésével. Ha valaki mégis gyanús tüneteket – így 38,6 Celsius-foknál magasabb lázat, erős fejfájást, hányást, hasmenést, hasi fájdalmat, illetve indokolatlan vérzést – észlel, mielőbb forduljon orvoshoz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu