Avarország aranya. - Belső- és Közép-Ázsiából érkeztek az avarok. A lovas nomád nép 568-ban erős birodalmat épített ki a Kárpát-medencében, uralkodójuk, a kagán is ide helyezte át a székhelyét. Régészeti szempontból gazdag temetők és különleges szórványleletek maradtak ránk. A tudatos feltárásoknak és a véletleneknek köszönhetően kiderült, hogy a Kiskunságban több, avar uralkodócsaládokhoz köthető központ létezett.
Kép: Kecskemét, 2014. szeptember 22. Avarok aranykincsei a Cifrapalotában. Fotó: Ujvári Sándor
Kiskunfélegyházán-Petőfiszálláson, Kecskeméten-Nagykőrösön vezéri sírok, közösségi temetők és szállásközpontok, Kunbábonyban a Kárpát-medence leghíresebb avar sírlelete, a nagyúr hagyatéka, a környékbeli temetőkből a család nő tagjainak tárgyai, Bócsán pedig a kunbábonyiéhoz hasonló rangú férfi tárgyi emlékei kerültek elő. Avarország aranykincsei a kecskeméti Cifrapalota új, Nagyurak és vezérek című állandó kiállításán csodálhatók meg Wicker Erika rendezésében.
A kiskunsági leletek között főleg övdíszek, fülbevalók, ékszerek, kardok, kürtök, ivóedények sorakoznak a vitrinekben. Az épségben vagy töredékében megmaradt példányok mindegyike lenyűgöző, s nem csak a korabeli ötvösség fejlettségéről adnak pontos képet, hanem a betelepülő nép szokásairól is. Mindenek feletti a kunbábonyi – mintegy 150 darabból álló – régészeti anyag, amely a világ egyik legszebb kollekciója. H. Tóth Elvira és Horváth Attila régészházaspár egyebek mellett a fejedelem méltóságának jelképeit, ékszereit, fegyvereit, edényeit és eszközeit találta meg az 1970-es években. A tárlaton látható a főúr arcrekonstrukciója is.
A közép és késő avar korra megszűntek a magányos sírok, a gazdag, fegyveres férfiakat is közösségük temetőjében hantolták el. Még ennél is meghökkentőbb változást hozott a VIII. század, ugyanis egyre puritánabbak lettek az ékszerek, már az aranyozott darabok sem jellemzőek – vagyis bekövetkezett az elszegényedés. A század végére pedig Nagy Károly meghódította az Avar Birodalmat, a frank sereg hatalmas mennyiségű kincset zsákmányolt.
Ha ezek sorsáról nem is tudunk semmit, annak örülhetünk, hogy az egykor gazdag avar nép tárgyi kultúrájának töredéke ránk maradt, és most Kecskeméten gyönyörködhetünk bennük.