Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Teret ad az utóbbi évek gyenge hazai bortermése a nagy mennyiségű importbornak, de csinálnak helyet neki az ügyeskedők, feketézők és nepperek is. Köztük akad hazai borászat is bőven.
Kép: tokajhegyalja borvidék minőségvizsgálat labor tarcal szeszesital alkohol bor szőlő 2012 11 25 Fotó: Kállai Márton
Egykor annyi bort értékesítettünk a külpiacokon, mint amennyit mostanság importálunk. Ez még a nagyüzemi időkben kivitt mennyiségekre igaz, akkoriban a magyar borexport elérte az egymillió hektót, ami aztán egy ideig 400-600 ezerre csökkent, ma pedig csaknem ennyi bort hozunk be. De csak nagyjából, mert pontos számot nem tudunk. Ugyanis a borok többsége úgy kerül az országba, hogy senki nem ellenőrzi azokat. Ez aztán melegágya a seftelésnek: az olcsó, de a magyar közízlésnek megfelelő – a lakosság kétharmada még mindig az édes és félédes bort szereti – bor nagy része az olaszoktól, kisebb része elsősorban a spanyoloktól származik. Vörös a színe, félédes és édes kategória, mely önmagában vagy valamelyik hazai borral társítva kerül a palackba, ötliteres üvegbe, műanyag flakonba, kannába, s aztán borkereskedésekbe, de még áruházláncokba is. A gond az, hogy sokszor adót csalnak vele, nem tüntetik fel, hogy külföldi bor, sőt sokszor kimondottan magyarként kerülnek forgalomba. És olcsók: gyakorta találkozni 300 forint alatt kínálttal a boltokban.
Ezt a lehetetlen helyzetet akarja megszüntetni a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT), amiben segíti az agrárminisztérium. Egyrészt szigorítják a regisztrációt, az ellenőrzéseket.
Másrészt a HNT kitalálta, hogy literenként 30 forintos ellenőrzési díjat léptetnének életbe a Magyarországon földrajzi jelzés nélkül (FN) forgalomba hozott borra. A rendelet rövidesen megjelenik, de a magyar borok többségét nem drágítja, mivel a HNT szerint a magyar borvidékek már az idei szüret előtt módosították a termékleírásokat, így az FN borkategóriát főként az importborok, illetve – kisebb részben – a hazaival házasított importborok teszik ki. Ezért az ellenőrzési díj alapvetően a külföldi FN-borokat sújtja majd. Sőt az új rendszer azzal is előrelépést hozhat, hogy a fokozottabb ellenőrzések várhatóan háttérbe szorítják az eddig áfacsalással az üzletekbe jutott borokat. Így tisztábbá válhat a verseny a magyar piacon, javulhatnak a hazai termelők értékesítési lehetőségei.
Nem is igazán a 30 forint jelent alapvető változást, hanem hogy regisztráció nélkül nem lesz szabad forgalmazni az FN-borokat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu