Canis lupus familiaris - egy állatfaj, amely a családhoz tartozik

Hogyan legyek én a domináns, hogyan legyek én a falkavezér, hogyan mutassam meg, ki az úr a házban? Ilyen és ehhez hasonló kérdések elég gyakran olvashatók az internetes „kutyaokosítókon”. Amelyekre aztán rendre megérkeznek a válaszok, például imigyen: Ne bonyolítsd túl ezt a dolgot. Amiket nem akarsz, hogy csináljon, azokat nem engeded. Te vagy a főnök, a kutya azt csinál, amit te akarsz, és úgy él, ahogy te akarod. S ez már ezer éve így működik, csak most felöltöztették, és mögé tettek mindenféle tudományos magyarázatot.

Ország-világSzücs Gábor2014. 11. 20. csütörtök2014. 11. 20.
Canis lupus familiaris - egy állatfaj, amely a családhoz tartozik

Nos, akkor menjünk neki ennek a falkavezérségnek. Olykor korábban is volt már szó erről a témáról a Kutyapostában, például, amikor heteken át ismerkedtünk a mexikóiamerikai kutyapszichológus: Cesar Millan, szerényen csak a Csodálatos Kutyadoki könyveivel, filmjeivel.

Bár az biztos, hogy a falkavezér szót nem ő találta ki, de, hogy ő hozta divatba, arra mérget vennék. Szóval véleménye szerint a kutyának kell egy falkavezér, no meg egy nyugodt erő… Ez utóbbiról így beszél: „Nem az érzelmes, szeretetre méltó embert követi a négylábú jövevény, hanem a nyugodt, határozott vezetőt fogadja el. Az anyaállat is nyugodt és határozott volt, amikor megszülte kicsinyeit, vagyis ez az első energia, amit életükben megismertek. És ez így van az állatvilágban; az ember az egyetlen faj, amelynek tagjai labilis állapotú falkavezéreket is követnek… Amit mi szeretetnek hívunk – nos, olyasmivel az eredeti falkájukban nem találkoznak.”

Sajnos nem valószínű, hogy olvasóink között tudhatnám Millan dokit, ezért aztán csak a háta mögött tudom mondani: ami a szeretetnélküliséget illeti, tökéletesen nincs igaza. Ugyanis a falkavezérség, bár ott sem abban az értelemben, ahogy erről laikus módon gondolkodunk, a farkasfalkákban fordult és fordul elő, de a tán már százezer éve az emberrel élő kutyáknál egyszerűen nincs ilyen „státus”.

Tudom, most sokan, elsősorban a Millan tanait követő kiképzők, trénerek felkapják a fejüket, hiszen ők abból élnek, hogy jól elmagyarázzák a kezdő kutyásnak ezt az egész képtelen teóriát. Mert nem tudják, hogy a kutya ugyan a farkastól származik, de egy külön faj lett. Latinul úgy hívják: Canis lupus familiaris – ami azt jelenti, hogy ő, vagyis a kutya (canis) bár a farkashoz (lupus) tartozik, de egyetlen állatfajként tudományos nevében is megkapta a familiaris, vagyis a „családhoz tartozó” jelzőt.

Hogy aztán mi a különbség a falkavezérrel rendelkező farkashorda és az ember famíliájában, családjában élő kutya között, valamint, hogy akkor falkavezérség helyett hogyan is neveljük ezt az ember teremtette négylábút – erről a következő Kutyapostákban olvashatnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek