Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lejárt a magányos feltalálók ideje. - Keveseknek sikerül kisgyermekes anyaként helytállni a tudomány nemzetközi terepén. A tudós nőknek járó ösztöndíjak egyikét dr. Enyedy Éva Anna, a Szegedi Egyetem adjunktusa kapta, aki a kemoterápia mellékhatásait kutatja.
Idén is hárman vehették át kimagasló eredményükért a L’Oréal–UNESCO A nőkért és a tudományért elnevezésű magyar ösztöndíjat. Egyikük, a Szegedi Tudományegyetem kutatója, dr. Enyedy Éva Anna kémikus azon kevesek közé tartozik, akik tehetségesen űzik a kisgyermekes anyák „zsonglőrmutatványát”: remekül egyezteti össze ötéves lánya és tíz hónapos fia nevelését a tudománnyal. Munkája révén a Szegedi Egyetem mellett nemzetközi kutatócsoportokhoz is kapcsolódik. Miközben interjút ad és kutatási témájáról, a kemoterápiás szerek mellékhatásainak csökkentéséről beszél – fél szemével a kisfiát vigyázza…
– Szerencsére a tudományos előmenetelemben nem jelentett törést, sőt szárnyakat adott a lányom és a fiam megszületése. Mielőtt családot alapítottunk, már elértem egy bizonyos szintre, s mára a hallgatók is segítik a kutatásaimat, ezért dolgozhatok most például itthonról. Amikor csak tehetem, a házimunkát a gyerekekkel együtt végzem. S ha akad egy szabad félórám, intenzíven látok neki a feladatnak. S miközben itthon teszek-veszek, egy-egy problémán is gondolkodom – mondja a szegedi adjunktusnő. A férje szakmabeli, megérti, hogy a felesége nagyon szereti a hivatását.
Igen bonyolult lenne elmesélni, hogyan is próbálják kifürkészni a kutatók, miként változnak a kemoterápiás szerekben használt fémtartalmú vegyületek, miután a beteg szervezetébe kerülnek. Annyi bizonyos, minden érintett családban felvetődhetett már a kérdés: a daganatos beteg vállalja-e a javasolt kezelést, bízik-e benne?
– Azokkal a fémtartalmú kemoterápiás szerekkel, melyeknek a mellékhatását kutatjuk, a rákos betegek fele találkozik. A mérgező hatásért a gyógyszerekben található fémionok a felelősek. Ezek a vegyületek az emberi szervezetbe – rendszerint a vérbe – jutva megváltoznak, így összetetté válik a hatásuk. Az a célunk, hogy a kemoterápiás szerek lehetőleg csak a rákos sejteket pusztítsák, az egészségeseket ne. Tehát az erős mellékhatások mérséklődjenek, a kezelés minél kevésbé viselje meg a betegeket – magyarázza dr. Enyedy Éva Anna. A nagy nemzetközi kutatócsoportokban több szakma képviselője, így például kémikus, biológus, orvos működik együtt. Mára lejárt a magányos feltalálók ideje. Általában 5-10 évnyi munka előzi meg, mire törzskönyveznek egy-egy új gyógyszert.
A kutató szerint nem számíthatunk arra, hogy valaha egyetlen készítménnyel meglelik a rák ellenszerét. A daganatos kór ugyanis sokarcú, több típusa is van, így az ellene folytatott harc több fronton folyik.
– Ma már a rák számos formája jól kezelhető valamelyik kemoterápiás szerrel, ha idejében diagnosztizálják. Hogy egy híres példát említsek: a kerékpárversenyző Lance Armstrong felépült a hererákjából a kezelés segítségével. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyógyszerek hatásainak vizsgálatára éveket szánnak, míg a csodaszernek kikiáltott étrend-kiegészítőket akár ellenőrzés nélkül piacra dobhatják. Sajnos nincs olyan család, ahol tágabb körben ne fordult volna elő rákos megbetegedés, ez alól a miénk sem kivétel – mondja a kémikus. – Számomra rendkívül fontos, ha hozzájárulhatok, hogy minél többen felgyógyuljanak…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu