Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Újabb fordulóponthoz érkeztünk a devizahiteles-mentés egyre hosszabbra nyúló történetében. Vasárnap délután óta tudjuk, amit eddig csak sejthettünk: a forintosítás a piaci árfolyamhoz közeli értéken történik. Kérdés, hogy ezzel a bankok vagy a devizások járnak jobban.
Kép: Frankhitel adósság lakáshitel gazdasági válság mentöcsomag bank megszoritások újságcikkek fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth
A korábbi kormányígéretekben hívők most csalódottak lehetnek. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter bejelentette: a frankhiteleket 256,5, az euróhiteleket pedig 309 forinton alakítják forinthitellé. Vagyis: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a november 7-i hivatalos árfolyamot veszi alapul. Erről állapodott meg az MNB a magyar bankokkal. Ez egyértelműen a pénzintézeteknek kedvez, hiszen nem a korábban remélt, adósok számára előnyös árfolyamon vezetik ki a devizahiteleket. Az erről szóló törvénytervezetet a kormány a héten nyújtotta be a parlamentnek.
Korábbi hírekkel szemben az autóhiteleket és -lízingszerződéseket nem váltják át, csakis a jelzálogkölcsönöket (a lakáshiteleket és a szabad felhasználású kölcsönöket).
A forintra váltás azonban nem kötelező, aki akarja, továbbra is a felvett devizán törlesztheti adósságát, ebben az esetben azonban az árfolyamkockázatot neki kell vállalnia. A nemzetgazdasági miniszter szerint azonban bizonyos feltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy valaki megtarthassa devizahitelét – erre pedig csak a banki ügyfelek egy szűk körének lesz lehetősége. Akik nem szeretnék forintra váltani jelzáloghitelüket, azoknak a törvény kihirdetése után 30 nap áll a rendelkezésükre, hogy ezt jelezzék. Varga Mihály szerint a magyar gazdaság egészének érdeke, hogy a devizahitelek által jelentett kockázatoktól megszabaduljanak mind a bankok, mind a kölcsönt igénylők, hiszen így a pénzintézetek a magyar vállalkozásokat, azok fejlesztéseit támogathatják. A tartós növekedési pályára pedig csak így léphet az ország gazdasága.
A forintosítás – ami egy lépésben történik meg – pontos dátumát egyelőre nem tudni, de minden bizonnyal a bankok elszámoltatása után várható, vagyis a devizahitelesek esetében február után. Így megvalósulhat a terv, miszerint 2016. január elsejéig kivezetik a devizahiteleket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu