Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kevés és rossz minőségű lett a szőlő. Szinte egész évben aggódni kellett a termésért. A tél nem akart bekeményíteni, a vesszők és a rügyek korán fejlődésnek indultak, s tartani kellett attól, hogy egy februári zord hideg vagy kora tavaszi fagy nagy kárt okoz. Ez nem következett be, így minden idők egyik legkorábbi rügyfakadását élhettük meg: szép vesszőket és azokon sok virágot hoztak a tőkék. A nyár elejéig reménykedhettünk, hogy jó évjáratunk lesz. Aztán jött a sok csapadék, s vele az utóbbi évtized legnagyobb gombás fertőzése. Néhol a termés 20-30 százaléka is oda lett, majd a szeptemberi hűvös és esős idő elvitte a cukrot is.
Kép: tokaj borvidék nagy kopasz hegy tájegység szőlő bor madár szüret 2013 10 09 Fotó: Kállai Márton
Érdekes módon a korán – még augusztusban – érő szőlők jobb cukorfokot adó termést adtak, mint a későbbiek. Hogy mennyire gyenge minőségűek ezek a mustok, jól érzékelteti, hogy az EU-hoz fordultunk: engedélyezze a mustok cukorral és mustsűrítménnyel történő dúsítását, máskülönben nem lesz elég alkohol a borokban. Márpedig akkor a borok nem eltarthatóak, élvezeti értékük is csökken. Nosza, cukrozták a mustokat, hogy legalább 2 százalékkal emelkedjen a borok alkoholtartalma. (Ha nem tettünk volna így, akkor túl nagy tételnyi 7-8 százalékos alkoholfokú, tavasztól már alig tárolható bor került volna a pincékbe.) A borok igazi zamatát kialakító savakat viszont nemigen lehet pótolni, ezért az idei borok többsége gyenge zamatú lesz. Ez most, az első újborok fejtésének idején derül ki.
A mennyiséggel sem elégedettek a szakemberek: immáron harmadik éve képtelenek vagyunk annyit termelni, amennyit az országban megiszunk, azaz 2014-ben sem sikerült 3 millió hektónyi nedűt a pincékbe fejteni. Hogy végül mennyi lesz a bor, még nem tudni, de vélhetően alig haladja meg a tavalyi, 2,6-2,7 millió hektolitert.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu