Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
AZ IDÉN HÓNAPRÓL hónapra beszámoltunk a világ gabonakínálatának alakulásáról. Nyomon követtük, amint sorra dőltek meg a korábbi rekordok. Nem csupán a hektáronkénti termésátlagok, de a világ búza- és kukoricatermelése is minden idők legnagyobb mennyiségét érte el.
A kínálat bősége magával hozta a piaci árak mélyrepülését, ami számos országban komoly nehézséget okozott a helyi gazdáknak, így többfelé is a következő évi vetésterület csökkentésével válaszoltak a kihívásokra. Sok esetben a csapadék eloszlása és időzítése sem volt
ideális.
Bár a termelők a termés mennyisége okán elégedettek lehetnének, ám a betakarított termény minősége jócskán alulmúlta az elmúlt években megszokottat. Nyáron a búza, ősszel a kukorica betakarítását nehezítette meg a csapadék. Az Európai Unió nem szorul gabonaimportra, de a „kenyérgabona” éppen hogy elég a belső ellátásra, miközben hatalmas felesleg képződött takarmánybúzából. A kukorica aratása jelenleg is folyik, kivéve, ahol a fuzáriumos szártőkorhadás lehetetlenné tette. Amerre jól halad a betakarítás, ott átlagosan 9 tonna körüli hektáronkénti átlaghozamról számolnak be a magyar gazdák. A kései aratás rontja az exportkilátásainkat, a régió többi országában is rekord közeli termés várható. A csapadékos időjárás miatt a kukorica aratása az Egyesült Államokban is több hetet késik. Ausztráliában pedig már a jövő évi búzatermés kilátásait érinti, hogy a keleti országrészben a túl kevés, míg nyugaton a túl sok eső okoz károkat.
A Nemzetközi Gabona Tanács a minap kiadott előrejelzésében tovább emelkedő kereslettel számol búzából, kukoricából és rizsből is. Csupán a búzakínálat tart majd lépést a növekvő igényekkel, míg a kukorica és a rizs esetében legjobb esetben is csak az idei termelési szint megismétlődésére látszik esély. A búzaimportőrök között tovább emelkedik Kína és az arab országok súlya, miközben Oroszország az elmúlt évek fejlesztéseinek következtében nettó exportőrré vált. Kína igénye a kukorica esetében is hatalmas, az öles léptékben növekvő kínai húsfogyasztás jövőre is biztos keresletet támaszt a termény iránt.
A Nemzetközi Gabona Tanács ötéves előrejelzése a gabonakészletek további szűkülését vetíti előre. Miközben a világ étvágya a korábbi ütemben emelkedhet, a jelenlegi termesztési technológiák mellett a kibocsátás üteme tartósan elmaradhat a kereslettől. Itt már a búza és a szója sem lesz kivétel. Meglehet, hosszú időre elfelejthetjük a jelenlegi alacsony árakat.
Élelmiszerhiánytól nem kell félnünk, a magasabb árak mellett ismét emelkedhet a vetésterület, a termelés növelhető az intenzív gazdálkodás és az öntözött területek bővítésével is. A hazai árakban látott október eleji zuhanást visszafogott emelkedés követte.
A Budapesti Értéktőzsde elszámolóárai a decemberi takarmánykukorica esetében 38 ezer, márciusi szállításra pedig 39 500 forintra emelkedtek, miközben a májusi terményért 39 700 forintot kérnek tonnánként. Hasonló tendenciát láthatunk a búzaáraknál: a malmi minőségű termény tonnája 49 800 forintot kóstál decemberi és 50 200-at márciusi szállítással, a takarmánybúza elszámolóára pedig 42 ezer, illetve 42 700 forintot mutatott lapzártánkkor.
A nemzetközi tőzsdéken az elmúlt hetekben szintén az emelkedés határozta meg a kereskedés hangulatát.
Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu