Sportnapló Hosszú Katinkáról, Gyurta Daniról, Görbicz Anitáról

Volt idő, amikor nemzetek válogatott úszó- és atlétacsapatai csatáztak egymással. Remek versenyek zajlottak, a közönség imádta, olykor negyven-ötvenezer néző szurkolt a Népstadionban egy magyar–finn vagy magyar–lengyel atlétikai összecsapáson. Ugyanígy „izmoztak” egymással az úszók, itt az angolok, NDK-sok szereplése jelentett nagy közönségsikert a margitszigeti uszodában. E párharcok különböző okokból éppen úgy elmaradtak, mint az osztrák futballélcsapatokkal való megmérkőzések a húsvéti tornákon.

Ország-világPalágyi Béla2014. 11. 14. péntek2014. 11. 14.

Kép: Debrecen, 2012. május 27. Hosszú Katinka úszó és edzője, Shane Tusup beszélgetnek a 31. úszó Európa-bajnokságon, a Debreceni Sportuszodában. MTI Fotó: Kovács Anikó, Fotó: Kovács Anikó

Hosszú Katinka; Tusup, Shane
Debrecen, 2012. május 27. Hosszú Katinka úszó és edzője, Shane Tusup beszélgetnek a 31. úszó Európa-bajnokságon, a Debreceni Sportuszodában. MTI Fotó: Kovács Anikó
Fotó: Kovács Anikó

Mi, magyarok a nosztalgiáért nem megyünk a szomszédba – talán ezekre a régi időkre emlékeztünk a hétvégén Százhalombattán, a rövidpályás országos úszóbajnokságon, ahol nem hivatalosan, de megszületett egy meglehetősen szokatlan párbaj, nevezetesen Hosszú Katinka és a magyar női válogatott között.

A bajai lány szinte valamennyi számban elindult – egészen pontosan 17-ben –, s 16 arannyal zárt, ami azt jelenti, hogy a váltókat leszámítva, egyetlen kivétellel valamennyi egyéni számot megnyerte. Egyedül a 800 méteres gyorsúszásban szorult a második helyre Kapás Boglárka mögé. Bosszúsan is mondta Katinka: nem az arany elmaradása miatt csalódott, hanem mert húsz másodperccel úszott gyengébbet a legjobbjánál. Ez pedig rá nem jellemző!

Most akkor hosszasan elgondolkodhatnánk, milyen érzésekkel ugrottak vízbe a többiek? Itt egy ufó, akit lehetetlen legyőzni, akkor célozzuk meg a dobogó második vagy harmadik fokát, ami azért mégsem ugyanaz… Vagy dolgozzunk mi is annyit a sikerekért, mint a Hosszú Katinka–Shane Tusup úszó–edző házaspár. Ezen azért a trénerek is elgondolkodhatnak, s ha előrevivő következtetést vonnak le a „Hosszú-hengerből”, már megérte Százhalombattán Katinka bemutatóján elámulni.

De akadt más érdekesség is ezen a versenyen. Gyurta Dani biztos, hogy a sport diplomatája lesz, ha befejezi pályafutását. Ő mindössze a 100 méteres mellúszásban indult, be is jutott a döntőbe, ahol viszont nem állt rajthoz. Hogy miért? Azt mondta, nyerjen más is, így Financsek Gáboré lett a bajnoki arany. Néhány gondolatot ez a gesztus is elindít az ember agyában. A sport küzdelem, az értelme pedig az, hogy a legjobb nyerje el méltó jutalmát, a győzelmet. Ezt a dicsőséget másnak átengedni kissé távol áll a sport szellemétől.

Kiss László szövetségi kapitány meg is dünnyögte, mondván, a klubokat az országos bajnokságon elért eredmények alapján rangsorolják és dotálják. Így aztán Gyurtának úrrá kellett volna lenni a jó szívén… Amiről eddig beszéltünk, a bőség zavara. Ezt pedig kevés hazai sportág mondhatja el magáról!

XXX

Görbicz Anita, a Győri Audi ETO KC Bajnokok Ligája-győztes kézilabdacsapatának világsztárja anyai örömök elé néz. A Viborg ellen idegenben még szerelésben ült a kispadon, s egy kivételével értékesítette a büntetőket. Igazán megható a tudat, hogy a dobásokban egy parányi lélek is segítette. Azt gondoltam, az egész sporttársadalom együtt örül a hírnek, meglepetésemre azonban az interneten néhány otromba bejegyzés nehezményezte, hogy a klasszis miért nem várt a közelgő Európa-bajnokság végéig, aminek az egyik rendezői éppen mi leszünk? Akadnak a világon fontos dolgok, ilyenek a sportsikerek is. Aztán vannak a mindennél fontosabb dolgok, ilyen egy emberke születése. Anita, jól döntöttél! A szíved szerint, ami most már kettőtökért dobog…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek