Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hol van már az az idő, amikor sokan értetlenül álltak Picasso és Chagall jó néhány képe előtt, azokat krikszkrakszoknak minősítve az alkotók művészi képességeit is megkérdőjelezték? Az avantgárd mára a klasszikus művészeti ágak közé került, elismeréssel nézzük-fogadjuk a múlt század elején és közepén készült műalkotásokat.
A Tihany Kogart nem mindennapi dologra vállalkozott: két hazai magángyűjtő kollekciójából válogatott össze mintegy 70 alkotást. Izgalmas grafikákat, litográfiákat, rézkarcokat, kollázsokat láthatunk Absztrakt Valóság címmel. Az impozáns épület jelzi, hogy biztosan nem csalódik majd a látogató, de amikor Picasso Bikaviadal című dombornyomatába, Vasarely egyik kompozíciójába vagy Marc Chagallnak a XX. század című francia folyóirat számára készített litográfiájába „botlik”, meglepődik, s megtiszteltetésnek érzi, hogy egy kis Balaton-parti településre is eljuthatnak a legnagyobbak. De kiknek is köszönhetjük mindezt?
Ki az a két irigylésre méltó magángyűjtő, akiknek életük részévé váltak a XX. század legnagyobb művészei?
Az Európai Iskola művészcsoport alapítójaként ismert Pán Imre (1904–1972) a magyar és a nemzetközi avantgárd mozgalmak egyik kulcsfigurája. Kiállításokat rendezett, művészeket fedezett és karolt föl, majd 1957-ben távozott az országból, s Párizsban 53 évesen új életet kezdett. Szívós munkával nem csak egzisztenciát épített, de szakmai tekintélyt is kivívott magának. Baráti kapcsolatokat ápolt a leghíresebb művészekkel. Fia, Mezei Gábor belsőépítész vette át a kollekciót és folytatta gyarapítását. A gyűjtemény egy része a székesfehérvári Városi Képtárban látható.
Pán Imre jó barátja volt a gyomai születésű Patkó Imre (1922–1983), az 1950 utáni magyar műgyűjtéstörténet fontos szereplője. Azok közé tartozott, akik bár kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkeztek, „kispénzű” rajongóként inkább passzióból, mintsem a jól megtérülő befektetés reményében vásároltak műalkotásokat. Gyűjteménye 1986 óta a győri Vastuskós Házban található.
A tihanyi tárlat január 4-ig tart nyitva.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu