Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagy kár, hogy középhegységeink erdeit járva nem leshetjük meg ezt az igazán impozáns méretű madarat, melyet sokan Doktor Bubóként ismerünk: a legendás magyar rajzfilmsorozat, a Kérem a következőt! egyik főszereplőjeként. Igen, az uhu bagolyról van szó (latin neve Bubo bubo, innen a filmbeli hős neve), amely Európa legnagyobb bagolyféléje: magassága a 60–75, szárnyfesztávolsága a 190 centit, súlya pedig a 4 kilót is elérheti.
Nappal a sziklarésekben, nagy fák üregében, elhagyott kőbányák menedékében megbújva pihen, majd az éj leszálltával indul zsákmányszerző útjára. Madarak (gyakran kisebb baglyok is), rágcsálók, nyulak, rókák, sőt olykor őzgidák is áldozatul esnek ragadozó természetének. A fiatal madarak magányosan élnek, de ha párt választanak, élethosszig kitartanak egymás mellett. Költőhelyül gyakran más fajok fészkét foglalják el, máskor saját maguk alakítanak ki egyszerű otthont a kiálló sziklákon vagy barlangok bejáratában. Ide pottyan a 4-6 tojás, amelyen a nőstény jó hónapig kotlik, a kikelő fiókák hamarosan elhagyják a fészket, de majd csak héthetesen válnak röpképessé.
Mivel az uhu különösen is érzékeny az élőhelyére, illetve annak változásaira, nem csoda, hogy népessége az elmúlt évtizedek során drámaian visszaesett. Az egyre kevesebb és nehezebben megszerezhető táplálék miatt csökkent a madarak párzási kedve, így a költések is megritkultak. A hatékony természetvédelemnek köszönhetően itthoni állománya ma már 30-40 párra tehető (ami nem sok, de állandónak mutatkozik).
Állatkertjeinkben mindenütt föllelhető. Hazánkban fokozottan védett, eszmei értéke 500 ezer forint.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu