Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Éhezés, bántalmazás, árvaság – soha nem volt ennyire rossz gyereknek lenni a világban, mint idén. 2014 a gyermekek legrosszabb éve az ENSZ Nemzetközi Gyermek Gyorssegélyalapjának fennállása óta.
Kép: 1 July 2014. Khor Abeche: A women pushes a water tank while her child carries two jerry cans to collect water provided by UNAMID in the camp for internally displaced people (IDP) in Khor Abeche, South Darfur. According to local leaders, over 4,000 IDPs live inside a haven constructed by UNAMID next to the Mission's compound since May 2014, following an attack on March 22, when 300 heavily armed men set fire to dozens of shelters and stole livestock belonging to the residents. The haven is 70,000 m2 and has four watch towers with UNAMID military personnel deployed 24 hours a day, solar lights and two community centers. Photo by Albert Gonzalez Farran, UNAMID, Fotó: UN Photo/ Albert González Farran
Tudjuk, háború dúl szerte a világban, naponta átlagosan húsz, tudjuk, sokan halnak, éheznek nemcsak a harcok, de járványok vagy egyszerűen a nyomor miatt. Ám ha a drámai statisztikák, jól dokumentált dolgozatok mögött gyermekáldozatokat látunk, az üt, nagyon. Az ENSZ Nemzetközi Gyermek Gyorssegélyalapjának (UNICEF) idei, hétfőn közzétett jelentése ilyen.
Világszerte 230 millió gyermek él háború sújtotta országban vagy régióban, közülük 15 millióan közvetlenül is érintettek a háborúkban. A legveszélyeztetettebbek a Közel-Kelet és Afrika országai: a Középafrikai Köztársaságban, Irakban, a Palesztin területeken, Dél-Szudánban, Szíriában, valamint Ukrajnában kamaszok és még kisebbek millióira aggatnak Kalasnyikovot, hogy részt vegyenek a harcokban. Ezek közül is a teljes anarchiába süllyedt Középafrikai Köztársaságban a legrosszabb a helyzet. Közvetlenül 2,3 millió gyermeket érint hátrányosan az országban tomboló erőszak, 10 ezernél is több kiskorút kényszerítettek katonáskodásra. A Gázai övezet is a fekete dobogón áll, az idén nyáron dúló 50 napos háborúban 538 gyerek vesztette életét és 54 ezren váltak otthontalanná. A közelben sem jobb a helyzet, a Szíriában és Irakban terjeszkedő Iszlám Állam terrorszervezet felelős több mint tízmillió gyermekélet megnyomorításáért.
A függetlenségét 2011-ben kikiáltó Dél-Szudánt több mint egy éve éhínség, hajléktalanság sújtja, több mint 750 ezer gyereknek kellett elhagynia otthonát, 320 ezer menekült valamelyik szomszédos országba, 235 ezer, ötévesnél fiatalabb alultáplált. Nyugat-Afrikában pedig az Ebola-járvány szedte áldozatait, több ezer gyermek maradt árván, és becslések szerint ötmillióan maradtak ki az egyedüli kitörést jelentő iskolai oktatásból.
VÉSZHELYZET. Nem fedezi a szokásos büdzsé az ENSZ kiadásait, mivel rendkívüli humanitárius válságokat kell enyhíteni a világban. Mintegy 16 milliárd dollárra lenne szüksége az ENSZ-nek, hogy jövőre finanszírozni tudja humanitárius műveleteit. A világszervezet 57 millió rászorulót segélyez, akiknek több mint fele szíriai menekült. Afganisztán, Kongó, Mianmar, Szomália, Szudán, Jemen s Ukrajna is az ENSZ-segélyre szoruló országok között van.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu